Všeobecne máme tendenciu oceňovať a interpretovať informácie, ktoré posilňujú naše presvedčenia. Preceňujeme informácie, ktoré podporujú to, čomu veríme, a naopak ignorujeme…
Čítať viac
Výživa je často opomínaným aspektom rehabilitácie pacientov s muskuloskeletálnymi zraneniami. Informácie nižšie poskytujú praktické a vedecky podložené odporúčania, ako…
Čítať viac
Zjednodušenie komplexných problémov je bežnou vedeckou metódou analýzy v paradigme redukcionizmu. Tento prístup sa sústredí na identifikáciu izolovaných faktorov, ktoré sa…
Čítať viac
Bolesť päty je kľúčovým klinickým rysom entezitídy, čo je charakteristický znak spondylartritídy (SpA). Epidemiologické údaje naznačujú, že prevalencia bolesti päty u…
Čítať viac
Ľadové kúpele sú často považované za účinný prostriedok na regeneráciu svalov. Tento názor je podporený príkladmi svetových športovcov, ako je Usain Bolt, ktorý je známy tým,…
Čítať viac
To, že má cvičenie pozitívne dopady na ľudí s vysokým (pokojovým) krvným tlakom je všeobecne už dobre známe. Často sa napríklad zaraďujú rôzne formy aeróbneho cvičenia. Podľa…
Čítať viac
Imunitný systém a zápalové procesy sú kľúčové pre mnoho psychických a fyzických zdravotných problémov. Chronické zápalové ochorenia sú prednou príčinou úmrtí, zahŕňajúce…
Čítať viac
Zdravie kostí:
rachitída (krivica)
Podľa odporúčaní by deti staršie ako jeden rok mali užívať doplnok s 10 mikrogramami (mcg) vitamínu D, aby sa predišlo krivici, v…
Čítať viac
Čo malo lepší úspech pri úbytku viscerálneho tuku?
Cvičenie vs. obmedzenie kalorického príjmu u osôb s nadváhou a obezitou.
Obezita je celosvetovo stále väčším…
Čítať viac
Vo vedeckých štúdiách o osteoartróze je dôležité zohľadniť kontextové faktory vo vzťahu k výsledkom bolesti. Pozorované zlepšenie po intervencii je čiastočne pripisované…
Čítať viac
Kostra sa dokáže prispôsobiť mechanickému zaťaženiu a zlepšiť tak svoju pevnosť. To pekne dokazuje štúdia hráčov baseballu, ktorí majú takmer dvojnásobnú pevnosť diafýzy…
Čítať viac
Cieľom systematického prehľadu (Benjamin a kol., 2019) bolo zistiť, či existuje súvislosť medzi prítomnosťou diastázy m. rectus abdominis (DRAM) a rôznymi muskuloskeletálnymi…
Čítať viac
Prestaňme strašiť ľudí.Človek je stvorený na pohyb, pohyb nie je zlý.
„Rozmohol sa nám tu taký nešvar“Korekcie, korekcie, korekcie:Čoraz častejšie sa stretávame s…
Čítať viac
Keď máte dobrú náladu, kráčate veselo a vzpriamene, a naopak, keď máte náladu pod psa, vaša chôdza je skleslá. Ale je tento vplyv jednosmerný?
Skupina vedcov sa…
Čítať viac
Stále častejšie sa stretávame s klientmi postihnutými LongCovid syndrómom, PostCovid syndrómom, alebo inými, podobnými.
Ako pracovať s týmito ľuďmi? Aké sú Covidové dopady na…
Čítať viac
Na ľavej strane obrázku je znázornená schéma podľa Brodieho, upravená Castillo-Moralesom (1). Podľa tohto schématu si môžeme predstaviť súvislosť posturálnej stabilizácie so…
Čítať viac
Komplexný regionálny bolestivý syndróm (KRBS), nazývaný tiež ako Sudeckov algodystrofický syndróm, je chronický bolestivý stav, ktorý najčastejšie vzniká ako následok…
Čítať viac
Väčšina dostupných štúdií v oblasti respiračného tréningu sa zameriava na tréning inspiračných svalov. Môžeme však čerpať výhody aj z tréningu expiračných svalov.
Na túto…
Čítať viac
Štúdia publikovaná v časopise Sport Rehabilitation, 2020. Jedná sa o zaslepenú, randomizovanú, kontrolovanú štúdiu. Zúčastnilo sa 23 mužov a 24 žien - atlétov s CLBP …
Čítať viac
Syndróm karpálneho tunela je najčastejší úžinový syndróm hornej končatiny. Ide o stlačenie n. medianus v oblasti zápästia, konkrétne medzi karpálnymi kosťami a ligamentum…
Čítať viac
Táto otázka často zaznieva v ordináciách fyzioterapeutov, odpovede sa však často líšia a laický názor býva zvyčajne nepresný. Pozrime sa na to, aký je súčasný pohľad vedy na…
Čítať viac
Dnes Vám prinášam krátky článok o tzv. Frankovom znamení (FZ, angl. Frank’s sign). Toto znamenie je opísané ako diagonálna ryha na ušnom laloku, ktorá začína pri vonkajšom…
Čítať viac
Prečo stále zdieľame nejaké štúdie, ktoré nie vždy súhlasia s naším presvedčením?
Mnohé veci, ktoré sme sa kedysi (dávno aj nedávno) učili, sú už vyvrátené – nie sú pravdivé,…
Čítať viac
Diagnostická rádiológia vo všeobecnosti poskytuje obraz ľudského tela s cieľom určenia diagnózy alebo prognózy ochorenia. Podľa metódy a anatomickej topografie možno…
Čítať viac
Dnes sa pozrieme na mierne kontroverznú tému, aspoň čo sa týka Slovenska. Ako mnohí z vás tušia, aplikácia suchej ihly fyzioterapeutom nie je u nás zatiaľ zakotvená v zákone…
Čítať viac
Prečo majú niektoré svaly tendenciu k hyperaktivite a iné k útlmu?
Táto otázka je často diskutovaná a vysvetlenia sa často líšia. Pravdepodobne ide o kombináciu viacerých…
Čítať viac
Môže sa stať, že sa človek v počiatočnom štádiu roztrúsenej sklerózy (RS) najprv dostane k nám, fyzioterapeutom, bez toho, aby u neho bola stanovená diagnóza. Nie je to nič…
Čítať viac
KTORÉ OPERÁCIE PRINÁŠAJÚ VIAC RIZÍK NEŽ ÚŽITKU A MALI BY SA PRESTAŤ VYKONÁVAŤ?
Čoraz častejšie sa ukazuje, že nie všetky operácie fungujú tak, ako by sme si predstavovali.…
Čítať viac
Myofasciálne trigger pointy (MTrPs) sú každodennou súčasťou práce fyzioterapeutov. Ide o malé „uzlíky“ vo svaloch, ktoré sa tvoria v tuhých svalových snopcoch. Môžu sa…
Čítať viac
Známý dětský neurolog prof. MUDr. Václav Vojta, zakladatel diagnostického a terapeutického konceptu „Vojtův princip“, vycházel ve své práci z objevu reflexní lokomoce. Pod…
Čítať viac
ANEB JAK JE TO DOOPRAVDY S POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ TERMOTERAPIÍ.
Některé terapeutické praktiky se nám zdají tak samozřejmé a zavedené, že jen málokdy máme potřebu je…
Čítať viac
Domnievam sa, že vo fyzioterapii sa až chorobne bojíme hovoriť o prípadoch, kedy sa nám niečo nepodarilo, a iba sa chválime úspešnými kazuistikami. Preto majú autori nižšie…
Čítať viac