Zranenie športovca - od redukcionizmu ku komplexnosti

Zjednodušenie komplexných problémov je bežnou vedeckou metódou analýzy v paradigme redukcionizmu. Tento prístup sa sústredí na identifikáciu izolovaných faktorov, ktoré sa často považujú za príčinu úrazov alebo ochorení. V mnohých ohľadoch bol tento prístup úspešný, napríklad pri stanovení silnej súvislosti medzi fajčením a rakovinou pľúc.

Túto lineárnu asociáciu však nie je vždy možné uplatniť. Napríklad pri športových zraneniach ide skôr o vzájomné vzťahy mnohých faktorov, ktoré je potrebné brať do úvahy. Často sa tak mylne stretávame s priamočiarym názorom, že napríklad valgózna poloha kolena pri pohybe automaticky spôsobuje zranenie. Preto Bittencourt a kol., ktorí pred 7 rokmi (2016) prišli s odzoomovaním od jednotlivých rizikových faktorov smerom ku komplexnejšiemu pohľadu (viď obrázok).

Popis obrázku:

Vzájomné pôsobenie jednotlivých faktorov (bubliny dole) komplexného systému vedie k sieti determinantov (Web of Determinants). V tejto pavučine na seba tieto faktory vzájomne pôsobia nepredvídateľným a často neplánovaným spôsobom. Tieto komplexné vzájomné pôsobenia vyplývajú z vlastnej histórie systému a vytvárajú zákonitosti – rizikový alebo protektívny profil (Risk or Protective Profile), ktoré sa následne objavujú ako globálny vzorec – zranenie alebo adaptácia (Injury or Adaptation). Tento vznikajúci vzorec (Emerging Pattern) obmedzuje interakcie medzi jednotlivými faktormi systému (rekurzívne slučky modelu) a dynamicky ovplyvňuje existujúce interakcie. Sieť determinantov (Web of Determinants) sa teda môže meniť v závislosti od výsledku, ktorý produkuje #zacarovanykruh.

Autori uvádzajú príklady u 2 športov – basketbal a balet (viď obrázok).

V závere bodovo zhrňujú prínosy a rady pre terapeutov:

  • Klinickí pracovníci by si v rámci prevencie zranení mali byť vedomí toho, ako sa rizikové faktory môžu vzájomne ovplyvňovať. Nestačí len vybrať niektoré z nich (napr. športovec, ktorý má práve stresové obdobie, je unavený, v kombinácii s aktuálne neprimeranou tréningovou záťažou a nesústredenosťou, čo môže viesť k zmene mechaniky pohybu alebo preťaženiu kapacity tkanív a zraneniu).
  • Športové zranenie je teda komplexný, emergentný jav, ktorý vzniká interakciou medzi rôznymi faktormi (biomechanické faktory, tréningová charakteristika, psychologické a fyziologické faktory). To môže vytvárať rizikový profil športovca, ktorého následkom môže byť zranenie.
  • Prevencia športových úrazov by sa mala posunúť od samostatných rizikových faktorov k rozpoznaniu rizikového vzorca. Tento prístup musí zahŕňať vzájomné prepojenie a dynamiku všetkých faktorov.

Zdroj:

BITTENCOURT, Natalia FN, et al. Complex systems approach for sports injuries: moving from risk factor identification to injury pattern recognition—narrative review and new concept. British journal of sports medicine, 2016, 50.21: 1309-1314.