Prestaňme strašiť ľudí.
Človek je stvorený na pohyb, pohyb nie je zlý.
„Rozmohol sa nám tu taký nešvar“
Korekcie, korekcie, korekcie:
Čoraz častejšie sa stretávame s jednostranným pohľadom na človeka, ktorý, akoby sa „nesmel“ hýbať bez toho, aby nebol v absolútne správnej pozícii. S nadsádzkou to môže znieť takto:
- Ak prehneš chrbát, ublížiš si.
- Lopatka musí byť stabilná, inak ťa bude bolieť rameno.
- Ak nebudeš sedieť rovno, budú ťa bolieť kríže.
- Ohýbaš sa pre drobné? Radšej pozor, aby ťa tá flexia nestála operáciu.
- Cvičíš podľa tejto pani z YouTube? Tak si rovno objednaj vozíček.
- Nesmieš dvíhať závažia, ak nie si symetrický, nemáš rovný chrbát, krk sa ti nepohne ani o milimeter a kolená nie sú zapustené do betónu.
- Ty si vážne urobil sed-ľah s flexiou trupu? ☠️
- Nosíš dieťa s prehnutím v krížoch? Budú ťa bolieť kríže...
Problém je v tom, že tieto (v poslednej dobe čoraz častejšie) príspevky, ktoré je takmer nemožné na našich sociálnych sieťach ignorovať, môžu často zbytočne strašiť ľudí (čo môže viesť k nocebu alebo v prehnanom prípade až k kinesiofóbii). To určite nie je niktoho zámerným cieľom! Napriek tomu sa objavujú ako huby po daždi a na českom IG prší zrejme čoraz častejšie. Tento príspevok nemá byť útočný, skôr je to „priateľský výstrel“ na zamyslenie, a to aj v rámci vlastnej sebareflexie. Skúsme si v ňom každý nájsť kúsok seba.
Dokonca v rámci EBM nachádzame množstvo štúdií, ktoré vyvracajú tieto časté dogmy. Flexia chrbtice nemusí byť škodlivá, mnohokrát môže byť dokonca výhodou. A to aj pri zdvíhaní ťažkých váh.
Ľudské telo nie je auto ani robot:
Každý človek je unikát s vlastnými skúsenosťami, emóciami a ďalšími faktormi. Nikto nie je rovnaký – nie sme výrobok z pásovej produkcie. Ľudské tkanivo je adaptabilné, na rozdiel od auta, kde sa vymieňajú súčiastky. Auto sa bez kolesa pohybovať nemôže, no živočíchy bez končatiny áno. Nemali by sme po každom chcieť, aby sa hýbal úplne rovnako, alebo hneď tvrdiť, že sa hýbe zle. Nezakazujme ľuďom pohyb a neodrádzajme ich od neho – pohyb je dobrý a máme ho málo – pozrite sa napríklad na odporúčania WHO!
Skúsme namiesto striktného „TO JE ZLE“ začať vetu radšej slovami „TO ZÁLEŽÍ“.