Myofasciálne trigger pointy (MTrPs) sú každodennou súčasťou práce fyzioterapeutov. Ide o malé „uzlíky“ vo svaloch, ktoré sa tvoria v tuhých svalových snopcoch. Môžu sa prejavovať lokálnou bolesťou priamo v mieste vzniku alebo prenesenou bolesťou, čo môže imitovať iné ochorenia, ako napríklad problémy s kĺbmi, bolesti hlavy, či dokonca apendicitídu.
Trigger pointy môžu byť prítomné aj v latentnej forme, pri ktorej nespôsobujú bolesť a človek o nich často ani nevie. Aj v tejto latentnej podobe však dokážu ovplyvniť vzory aktivácie svalov (timing), znížiť svalovú silu alebo obmedziť rozsah pohybu. Fyzioterapeut ich môže odhaliť palpáciou, pri ktorej dotyk alebo prebrnknutie vyvolá bolesť a lokálny svalový zášklb. Latentné trigger pointy sa môžu aktivovať a spôsobiť bolesť napríklad pri zvýšení psychického stresu, viróze alebo nedostatku vitamínu skupiny B (1).
MTrPs sa môžu vyskytovať takmer v každom kostrovom svale. Niektoré svaly sú fyzioterapeutom známe v súvislosti s častým výskytom MTrPs (napríklad zostupné vlákna m. trapezius, m. infraspinatus, m. extensor digitorum), zatiaľ čo iné môžu byť niekedy opomínané (2).
Medzi také svaly patria svaly okolo očnej bulvy, kde môžu MTrPs tiež vzniknúť a spôsobovať tenzné bolesti hlavy (3). Trigger pointy sa môžu vytvárať buď sekundárne, v súvislosti s inou bolesťou (typicky pri blokáde atlanto-okcipitálneho sklbenia), alebo aj primárne pri preťažení týchto svalov, napríklad pri dlhodobom pozeraní na jedno miesto (zvyčajne na monitor). Z celkom šiestich okohybných svalov sa MTrPs najčastejšie vyskytujú v m. obliquus superior a m. rectus lateralis (viď obrázok).
Pretože sú tieto svaly relatívne ľahko dostupné palpáciou, pri ich terapii môžeme zvoliť podobné techniky ako u ostatných kostrových svalov, a to uvoľnenie jemnou tlakovou masážou alebo natiahnutie svalu pohľadom do určitého smeru.
M. obliquus superior je sval, ktorý začína nad okom, prechádza drobnou väzivovou kladkou a potom sa vracia späť k očnej bulve. Práve v ohybe pri kladke môže dochádzať k vzniku MTrP. Na toto miesto by sa mala zamerať aj manuálna terapia. Môžete si to hneď vyskúšať – ak máte v tomto svale MTrP, jemne zasuňte prst bruškom nahor do horného vnútorného kútika oka medzi očnicu a bulvu, až narazíte na drobnú strunku. Pozor, na sval tlačte len jemnou silou, ktorá je na uvoľnenie plne dostačujúca. Nadmerná sila by mohla sval podráždiť a aktivovať latentný MTrP. Tlaku na očnú bulvu sa báť nemusíte, vydrží veľa. Sval môžete aj natiahnuť pohľadom smerom dovnútra a nahor na jednej alebo druhej strane.
Vulnerabilitu tohto miesta dokladá niekoľko prípadov pacientov s bolesťami hlavy vychádzajúcimi z tejto kladky (označovaných ako trochleodýnia) a Brownov syndróm, čo je druh škuľavosti (strabizmu), pri ktorom je úponová šľacha m. obliquus superior zhrubnutá, neprejde kladkou a obmedzuje pohyb oka nahor a dovnútra (4,5).
Podobná situácia je aj pri m. rectus lateralis. Hoci neprechádza žiadnou kladkou, aj tento sval sa dá uvoľniť tlakom alebo natiahnutím. Nahmatať sa dá priamo uprostred vonkajšieho kútika oka, a pretože jeho funkciou je natáčanie bulvy smerom von, dá sa natiahnuť pohľadom dovnútra.
Aké máte skúsenosti vy s liečbou bolestí hlavy?
MTrPs tiež úzko súvisia so vznikom svalových kŕčov, viď náš starší článok tu:
- Dommerholt J, Bron C, Franssen J. Myofascial Trigger Points: An Evidence-Informed Review. J Man Manip Ther. 2006 Oct 1;14(4):203–21.
- Bron C, Dommerholt J, Stegenga B, Wensing M, Oostendorp RA. High prevalence of shoulder girdle muscles with myofascial trigger points in patients with shoulder pain. BMC Musculoskelet Disord. 2011;12:139.
- De Las Peñas CF, Cuadrado ML, Gerwin RD, Pareja JA. Referred Pain From the Trochlear Region in Tension-Type Headache: A Myofascial Trigger Point From the Superior Oblique Muscle. Headache J Head Face Pain. 2005 Jun 1;45(6):731–7.
- Bhola R, Rosenbaum AL, Ortube MC, Demer JL. High-Resolution Magnetic Resonance Imaging Demonstrates Varied Anatomic Abnormalities in Brown Syndrome. J Am Assoc Pediatr Ophthalmol Strabismus. 2005 Oct;9(5):438–48.
- Evans RW, Pareja JA. Trochleodynia and Migraine. Headache J Head Face Pain. 2010 Mar 1;50(3):481–4.