Komplexný regionálny bolestivý syndróm (KRBS), nazývaný tiež ako Sudeckov algodystrofický syndróm, je chronický bolestivý stav, ktorý najčastejšie vzniká ako následok úrazu alebo operácie. Prejavuje sa predovšetkým distálne od miesta prvotného traumy, bolesťami, slabosťou, poruchami čitia, trofickými a vegetatívnymi zmenami a edémom. Napriek tomu, že toto závažné bolestivé ochorenie bolo prvýkrát opísané Wierom Mitchellom a Paulom Sudeckom už na začiatku 20. storočia, etiopatogenéza sa doposiaľ nepodarila úplne objasniť a predpokladá sa spoločný vplyv organických a psychických faktorov. Na vzniku KRBS sa môže podieľať aj nešetrné ošetrenie, príliš tesná sadrová fixácia alebo rehabilitácia vykonávaná cez bolesť (1).
Terapia závisí od aktuálneho stavu a môže zahŕňať kombináciu farmakoterapie, rehabilitácie a psychoterapeutickej intervencie. Ako fyzioterapeuti môžeme v terapii použiť širokú škálu techník od odporového cvičenia, cez mäkké techniky a mobilizácie, až po lymfodrenáž a polohovanie. Z metód fyzikálnej terapie možno využiť vákuovo-kompresnú terapiu, elektroliečbu, ultrazvuk alebo studené obklady a chladivú vírivku (2,3).
Nemenej dôležitá je však prevencia vzniku KRBS, ktorá býva, podľa mojich skúseností, často opomínaná. Klinickými štúdiami bol opakovane preukázaný priaznivý vplyv podávania vitamínu C na zníženie rizika vzniku KRBS, a to pri dávkovaní 500 mg denne po dobu 50 dní (4–7). Meta-analytická štúdia z roku 2013 potvrdila signifikantnú účinnosť aj bezpečnosť užívania vitamínu C v týchto dávkach (8). Preto je vhodné pacientom s rizikom rozvoja KRBS odporučiť zakúpenie napríklad Celaskonu 250 mg (100 tabliet), ktorý obvykle stojí okolo 100 Kč a vydrží im na celých 50 dní užívania.
Obvykle sa vyhýbam podnecovaniu k zdieľaniu, ale teraz si dovolím vás požiadať o zdieľanie tohto článku, aby sa informácie o možnosti využitia vitamínu C dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí. Možno tak niekomu ušetríme zbytočné bolesti. Ďakujem.
ZDROJE
Rokyta R, Kršiak M, Kozák J. Bolesť: monografia algeziológie. Praha: Tigis; 2012.
Poděbradský J, Poděbradská R. Fyzikálna terapia. Grada Publishing a.s.; 2009.
Capko J. Základy fyziatrickej liečby. Praha: Grada; 1998.
Zollinger PE, Tuinebreijer WE, Breederveld RS, Kreis RW. Can vitamin C prevent complex regional pain syndrome in patients with wrist fractures? A randomized, controlled, multicenter dose-response study. J Bone Joint Surg Am. 2007 Jul;89(7):1424–31.
Besse J-L, Gadeyne S, Galand-Desmé S, Lerat J-L, Moyen B. Effect of vitamin C on prevention of complex regional pain syndrome type I in foot and ankle surgery. Foot Ankle Surg Off J Eur Soc Foot Ankle Surg. 2009;15(4):179–82.
Cazeneuve JF, Leborgne JM, Kermad K, Hassan Y. [Vitamin C and prevention of reflex sympathetic dystrophy following surgical management of distal radius fractures]. Acta Orthop Belg. 2002 Dec;68(5):481–4.
Zollinger PE, Tuinebreijer WE, Kreis RW, Breederveld RS. Effect of vitamin C on frequency of reflex sympathetic dystrophy in wrist fractures: a randomised trial. Lancet Lond Engl. 1999 Dec 11;354(9195):2025–8.
Shibuya N, Humphers JM, Agarwal MR, Jupiter DC. Efficacy and safety of high-dose vitamin C on complex regional pain syndrome in extremity trauma and surgery–systematic review and meta-analysis. J Foot Ankle Surg Off Publ Am Coll Foot Ankle Surg. 2013 Feb;52(1):62–6.