Vo vedeckých štúdiách o osteoartróze je dôležité zohľadniť kontextové faktory vo vzťahu k výsledkom bolesti. Pozorované zlepšenie po intervencii je čiastočne pripisované placebo efektu a na regresiu k priemeru (RTM) sa často zabúda.
RTM je štatistický jav, ktorý môže spôsobiť, že prirodzená variabilita opakovaných údajov napodobňuje skutočnú zmenu. Pri výsledkoch, ktoré vykazujú prirodzenú variabilitu, sa RTM objavuje vtedy, keď po nezvyčajne veľkých alebo malých meraniach nasledujú merania, ktoré sa blížia k priemeru. V klinických štúdiách môže RTM významne prispieť k pozorovanému zlepšeniu oproti východiskovému stavu. Pre zjednodušenie sa môžeme pozrieť na obrázok nižšie, kde je celková zmena vnímanej bolesti od počiatočného merania ovplyvnená tromi premennými – intervenciou, placebom a regresiou k priemeru (posledné dve sú kontextové faktory).
RTM v štúdiách o osteoartróze (OA) závisí od dvoch faktorov:
- Prirodzené kolísanie symptómov v dôsledku chyby merania a skutočných zmien v intenzite symptómov – zmeny bolestivosti sú u OA značné.
- Výber účastníkov štúdie – dá sa očakávať, že do štúdie sa skôr prihlásia osoby so symptomatickejšou OA v porovnaní s bežnou populáciou s OA. V skutočnosti sú príznaky presahujúce určitú hranicu zvyčajne medzi kritériami pre zaradenie do štúdie.
Na zistenie veľkosti RTM vedci v tejto práci využili údaje z observačnej kohorty Osteoarthritis Initiative (OAI) na identifikáciu vhodných pacientov. Kritériá pre zaradenie boli stanovené na základe štúdie FORWARD, ktorá skúmala účinok intraartikulárneho spriferminu oproti placebu u pacientov s osteoartrózou kolenného kĺbu. Vedci hodnotili priemernú úroveň bolesti na NRS (hodnotenie na numerickej škále) v čase splnenia kritérií pre zaradenie a v ďalších ročných časových bodoch pred a po splnení kritérií pre zaradenie. Kritériá pre zaradenie splnilo 547 osôb z OAI.
Priemerná úroveň bolesti je zvyčajne v čase zaradenia do štúdie vysoká (čas 0 na obrázku nižšie), pretože zaradenie do štúdie vyžaduje aktuálnu bolesť. Tento výber spolu s kolísavou povahou bolesti môže viesť k RTM. Je dôležité poznamenať, že RTM vytvára iba ilúziu zlepšenia, na rozdiel od skutočných účinkov terapeutickej intervencie a placebo efektu, ktoré predstavujú skutočné zlepšenie (hoci placebo efekt je kontextový faktor). RTM by sa však dalo očakávať vo všetkých randomizovaných skupinách rovnako a teda by nemalo ovplyvniť porovnanie medzi skupinami. Ovplyvňuje však zmenu v rámci skupiny od východiskového stavu po následné sledovanie, čo je často uvádzané v štúdiách tým spôsobom, že všetky skupiny sa zlepšili (najmä ak boli zistené malé alebo žiadne rozdiely medzi skupinami).
Výsledky ukázali, že priemerná úroveň bolesti (NRS) u pacientov v čase splnenia kritérií pre zaradenie do štúdie bola výrazne vyššia ako priemerná úroveň bolesti počas sledovania. Tieto výsledky naznačujú, že RTM môže hrať určitú úlohu v pozorovanom zlepšení u pacientov s osteoartrózou kolenného kĺbu. Veľké kontextové efekty v štúdiách osteoartrózy boli zaznamenané už skôr, ale boli pripisované predovšetkým placebo efektu. Rôzna veľkosť RTM (v dôsledku rôzneho stupňa kolísania výsledku a výberu účastníkov) by mohla aspoň čiastočne vysvetliť heterogenitu uvádzanú pri proporcionálnych kontextuálnych účinkoch. Vedci zdôrazňujú, že je dôležité mať v štúdiách kontrolnú skupinu pri hodnotení dlhodobých zmien pri liečbe osteoartrózy. To platí pre všetky druhy liečby, vrátane cvičenia. Nie je správne sústrediť sa len na zmeny voči pôvodnému stavu skupiny, pretože to môže zveličovať prínos liečby. Je dôležité zostať kritický a nepreceňovať účinky intervencie.
Podrobnejšie všetko nájdete v zdroji uvedenom nižšie.
Zdroj:
ENGLUND, Martin; TURKIEWICZ, Aleksandra. Pain in clinical trials for knee osteoarthritis: estimation of regression to the mean. The Lancet Rheumatology, 2023.