Prečo majú niektoré svaly tendenciu k hyperaktivite a iné k útlmu?
Táto otázka je často diskutovaná a vysvetlenia sa často líšia. Pravdepodobne ide o kombináciu viacerých faktorov. Pozrime sa hlavne na vplyv vývoja a obsahu väziva v svaloch.
Počas dozrievania centrálnej nervovej sústavy v detskom veku je možné pozorovať zákonitú postupnosť v zapájaní jednotlivých svalov alebo ich častí do motorických prejavov. Fázické svaly sa začínajú zapájať postupne až od 4. týždňa života, dovtedy sú aktívne iba tonické svaly (tabuľka vľavo). A práve tonické svaly, ktoré sú vývojovo staršie, majú tendenciu k hyperaktivite počas celého života. Zvýšená aktivita týchto svalov je zvlášť viditeľná pri hornom a dolnom skríženom syndróme, pri lézii CNS alebo pri bolestiach. V prvých týždňoch života možno pozorovať držanie hornej končatiny podobné spastickému držaniu alebo eleváciu lopatky, podobne ako pri hornom skríženom syndróme.
Ďalším faktorom, ktorý by mohol ovplyvňovať tendenciu svalov ku skracovaniu, je obsah perimýzia. Perimýzium je jednou z väzivových zložiek svalu, kde sa predpokladá vysoký obsah myofibroblastov, teda spojivových buniek schopných kontrakcie. Tonické svaly majú vyšší pomerný obsah perimýzia, čo by mohlo prispievať k ich tendencii skracovať sa.
Okrem ontogenetického faktora a rozdielneho obsahu väziva sa ako ďalší rozdiel uvádza odlišný pomer zastúpenia rýchlych a pomalých motorických jednotiek v tonických a fázických svaloch. Tieto motorické jednotky určujú pomer červených a bielych svalových vlákien v svale. Tento rozdiel je však mylný, pretože bioptické štúdie ukazujú, že v tomto ohľade nie je medzi fázickými a tonickými svalmi rozdiel. Rozdiely sú skôr individuálne, kde rôzne subjekty majú globálne rôzne zastúpenie svalových vlákien. Graf vpravo znázorňuje rôznych jedincov s odlišnými farbami (celkovo bolo vyšetrených 6 subjektov).
Štúdia s tabuľkou fázických a tonických svalov podľa prof. Koláře:
Link na štúdiu
Štúdia (platená) s grafom znázorňujúcim pomerné zastúpenie svalových vlákien typu 1 v rôznych svaloch:
Link na štúdiu
Štúdia, ktorá sa zaoberá súvislosťou medzi väzivovou zložkou svalu a jej vplyvom na tuhosť svalu:
Link na štúdiu