Stále častejšie sa stretávame s klientmi postihnutými LongCovid syndrómom, PostCovid syndrómom, alebo inými, podobnými.
Ako pracovať s týmito ľuďmi? Aké sú Covidové dopady na Slovensko? Prečo sme mali zlé "vstupné dáta" pre vstup do pandémie? Kedy je možné po Covide začať športovať a s akou intenzitou? Čo sa zanedbalo počas Covidu? Tieto a ďalšie otázky sa vám pokúsime zodpovedať v nasledujúcom článku, v ktorom prepojíme tri webináre/streamy a pridáme videá z 2 akcií.
Ako prvé zdieľame náš januárový záznam o rehabilitácii po ochorení Covid-19, ktorý sme nahrali na náš YouTube kanál. V tomto videu nájdete tieto kapitoly:
Priebeh ochorenia
Farmakologická liečba
Longcovid – definícia a štúdie
RHB po COVID-19: Kašeľ, dýchavičnosť a RHB pľúc, únava, kardiopulmonálne komplikácie, bolesť na hrudi, tromboembólia, RHB u starších pacientov, chuť a čuch, brain fog a psychologické symptómy
Nutričné opatrenia
Zámerom bolo informovať fyzioterapeutov a poskytnúť evidence-based podklady na riešenie problémov u svojich klientov.
V druhom bode by sme radi odkázali na projekt Univerzity Karlovej Česko! A ako ďalej?, konkrétne na webinár „Späť do kondície: Ako na to po ročnej pandémii?“, ktorý sme v rámci spolupráce vysielali na našom Facebooku:
Hostia webinára boli obezitológ doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. z 1. LF, lekári z Postcovidového centra FN Hradec Králové, MUDr. Michal Kopecký a MUDr. Mikuláš Skála, ktorí pôsobia na Lekárskej fakulte UK v Hradci Králové a prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D..
Z webinára sme vybrali niekoľko zaujímavých údajov. V Česku trpí nadváhou viac ako 60 % ľudí a viac ako 40 % ľudí nemá dostatok pohybovej aktivity. Počas prvých mesiacov pandémie vzrástla hmotnosť detí o 2 kg a pohybová aktivita sa znížila o 30 % (športová aktivita sa znížila až o 90 %). Okrem obezity je dôležitá aj strata kondície, ktorá môže mať dlhodobé následky. Obezita predstavuje vážny problém pri vstupe do Covidovej pandémie, a Česko v rámci obezity neobstálo práve najlepšie. Obézni ľudia majú 2,5-krát vyššiu pravdepodobnosť, že skončia na JISke.
Čo sa zanedbalo počas Covidu?
Vymizlo veľa telovýchovných jednotiek – telocvik však nemusí mať pozitívny vplyv na deti a môže ich dokonca odradiť od pohybu/sportu. Dôležití sú najmä rodičia – pohybová gramotnosť a obratnosť je veľmi dôležitá.
Kedy sa môže po Covide začať športovať?
Keď prestane kašeľ a bolesť na hrudi, je vhodné začať s pohybovou aeróbnou aktivitou – prechádzky, bicykel a podobne. Ak nie sú komplikácie, záťaž sa môže postupne zvyšovať. Zdraví ľudia bez komplikácií sa môžu vrátiť k športu rýchlejšie, no je dôležité sa pozorovať. Profesionálni športovci by mali byť opatrní a podstúpiť rôzne testy pred návratom k tréningu.
Dúfame, že podobnými článkami a webinármi sa budeme navzájom podporovať a inšpirovať, aby sme ľahšie zvládli (po)pandemickú situáciu.