Domnievam sa, že vo fyzioterapii sa až chorobne bojíme hovoriť o prípadoch, kedy sa nám niečo nepodarilo, a iba sa chválime úspešnými kazuistikami. Preto majú autori nižšie opísanej štúdie môj obdiv za publikovanie, a preto som sa rozhodol vám ju tu priblížiť.
Uvoľnenie myofasciálnych trigger pointov (MTrPs) pomocou vpichu ihly sa označuje ako terapia suchou ihlou. Táto terapia je obzvlášť užitočná pri chronických a rezistentných MTrPs, na ktoré manuálny tlak, masáž alebo kombinovaná fyzikálna terapia už nestačia. Suchá ihla je veľmi mocným nástrojom, ale patrí do rúk len kvalifikovaným odborníkom, ktorí poznajú potrebné anatomické súvislosti a relatívne riziká.
Pneumotorax patrí k vedľajším efektom suchej ihly, ktoré sa vyskytujú veľmi zriedka (menej než v 0,01 % prípadov). Medzi častejšie vedľajšie účinky (1 – 10 % prípadov) patria napríklad krvácanie, vznik hematómu alebo bolestivosť v mieste vpichu ihly (1).
Video dokumentuje aplikáciu suchej ihly, pri ktorej došlo omylom k vzniku pneumotoraxu. Prednášajúci na videu má 45-ročnú skúsenosť v praktizovaní a prednášaní o terapii suchej ihly a nikdy predtým sa s týmto javom nestretol. Na ukážke demonštruje aplikáciu ihly do svalu m. iliocostalis. K chybe dochádza v čase 2:32, keď prednášajúci pokračuje v zasunutí akupunktúrnej ihly, bez toho, aby sa uistil o správnom uhle aplikácie a dostatočnom „zablokovaní“ rebra pod prstami.
Zdroje:
Kniha o metóde suchej ihly https://www.elsevier.com/books/trigger-point-dry-needling/dommerholt/978-0-7020-4601-8
Voľne dostupný článok o tejto udalosti, vrátane videa http://aim.bmj.com/content/early/2014/09/19/acupmed-2014-010659