KTORÉ OPERÁCIE PRINÁŠAJÚ VIAC RIZÍK NEŽ ÚŽITKU A MALI BY SA PRESTAŤ VYKONÁVAŤ?
Čoraz častejšie sa ukazuje, že nie všetky operácie fungujú tak, ako by sme si predstavovali. Každý chirurgický zákrok so sebou nesie určité riziká, ktoré treba zvážiť. Dá sa povedať, že pri niektorých operáciách je ich prínos dokázaný približne rovnako ako pri stredovekom púšťaní žilou, a napriek tomu sa stále vykonávajú. Na vine môže byť nevedomosť alebo zabehnutý zdravotnícky systém. Preto by sme mali poukazovať na tieto neefektívne operácie a viesť o nich diskusiu.
Pozrime sa teraz na operácie, pri ktorých sa preukázalo, že nie sú účinnejšie než konzervatívna liečba alebo dokonca než tzv. falošné (placebo) operácie. Tento zoznam nie je zostavený na základe domnienok, ale na základe rozsiahlych štúdií a meta-analýz, ktoré môžu slúžiť ako kľúčový argument v diskusii o prevážení prínosu nad rizikami jednotlivých operácií.
Artroskopia kolenného kĺbu pri artróze
Artroskopia kolenného kĺbu z dôvodu degeneratívnych zmien patrí medzi najčastejšie operácie v ortopédii a v medicíne vôbec. Popularita tejto operácie neklesá, aj napriek tomu, že jej účinnosť bola vyvrátená viacerými štúdiami, napríklad štúdiou publikovanou už v roku 2002 v prestížnom lekárskom časopise New England Journal of Medicine (NEJM). (1)
V tejto štúdii bolo 180 pacientov s artrózou a bolesťami kolena náhodne rozdelených do troch skupín. V prvej skupine pacienti podstúpili artroskopickú operáciu, ktorá zahŕňala odstránenie voľných teliesok (débridement), očistenie kĺbovej chrupavky (chondroplastika) a odstránenie natrhnutých častí meniskov. V druhej skupine pacientov bol vykonaný výplach kĺbu (laváž), a v poslednej (placebo) skupine bola operácia iba simulovaná s analgéziou a vykonaním rezov (incízia).
Všetci pacienti mali rovnaké jazvy a nevedeli, do ktorej skupiny patria. Doktori, ktorí sledovali pacientov dlhodobo, taktiež nevedeli, kto bol v ktorej skupine (tzv. dvojito zaslepená štúdia). Sledovanie prebiehalo dva roky, počas ktorých nebol zistený žiadny rozdiel medzi sledovanými skupinami. U väčšiny pacientov došlo po zákroku k zlepšeniu, avšak toto zlepšenie bolo spôsobené len placebo efektom.