Dnes Vám prinášam krátky článok o tzv. Frankovom znamení (FZ, angl. Frank’s sign). Toto znamenie je opísané ako diagonálna ryha na ušnom laloku, ktorá začína pri vonkajšom zvukovode a bez prerušenia zasahuje aspoň do dvoch tretín ušného laloku.
Všetko sa začalo v roku 1973, keď doktor Frank prvýkrát opísal zvýšený výskyt tejto ryhy u pacientov s ischemickou chorobou srdca (ICHS) (1). Odvtedy prebehlo mnoho rozsiahlych štúdií, ktoré sa snažili zistiť, či je FZ užitočným a spoľahlivým rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení.
V roku 1975 vyšetril fínsky internista Kaukola 286 ľudí s podozrením na ICHS. Frankovo znamenie sa vyskytovalo iba u 21 % osôb, ktoré nemali výraznú stenózu žiadnej koronárnej tepny. Naproti tomu osoby so stenózou jednej tepny mali toto znamenie v 52 % a u osôb so stenózou dvoch alebo troch koronárnych tepien sa FZ vyskytovalo až v 79 % prípadov (2). Avšak vysoká pozitívna korelácia s FZ bola zistená aj u pacientov s periférnym cievnym ochorením (3), hyperlipidémiou a hypertenziou (4). Napriek rozdielnym záverom mnohých štúdií bola stanovená priemerná senzitivita 48 % a špecificita 88 % u osôb s ICHS (5).
Aj keď bolo FZ opísané už pred viac ako 40 rokmi, stále nebola objasnená príčina vzniku tejto ryhy na ušnom laloku. Predpokladá sa, že v etiopatogenéze hrá rolu nedostatok kolaterálneho zásobenia krvou v ušnom laloku. Novšie štúdie poukazujú aj na kratšie teloméry (konce chromozomálnej DNA) u pacientov s FZ, čo môže poukazovať na predčasné starnutie u týchto osôb (6).
Zaujímavosťou je, že FZ je zobrazené aj na buste rímskeho cisára Hadriána, ktorý podľa všetkého zomrel na srdcové zlyhanie v dôsledku dlhodobého vysokého krvného tlaku (7).
Zdroj:
- Aural Sign of Coronary-Artery Disease. New England Journal of Medicine. 1973 Aug 9;289(6):327–8.
- Diagonal Ear-Lobe Crease in Coronary Heart Disease. New England Journal of Medicine. 1975 Aug 7;293(6):308–9.
- Korkmaz L, Ağaç MT, Acar Z, Erkan H, Gurbak I, Kurt IH, et al. Earlobe Crease May Provide Predictive Information on Asymptomatic Peripheral Arterial Disease in Patients Clinically Free of Atherosclerotic Vascular Disease. Angiology. 2014 Apr 1;65(4):303–7.
- Shmilovich H, Cheng VY, Rajani R, Dey D, Tamarappoo BK, Nakazato R, et al. Relation of Diagonal Ear Lobe Crease to the Presence, Extent, and Severity of Coronary Artery Disease Determined by Coronary Computed Tomography Angiography. American Journal of Cardiology. 2012 May 1;109(9):1283–7.
- Zapata-Wainberg G, Vivancos J. Bilateral Earlobe Creases. New England Journal of Medicine. 2013 Jun 13;368(24)
- Higuchi Y, Maeda T, Guan J-Z, Oyama J, Sugano M, Makino N. Diagonal Earlobe Crease are Associated With Shorter Telomere in Male Japanese Patients With Metabolic Syndrome. Circulation Journal. 2009;73(2):274–9.
- Petrakis NL. Diagonal Earlobe Creases, Type A Behavior and the Death of Emperor Hadrian. West J Med. 1980 Jan;132(1):87–91.