Cieľom systematického prehľadu (Benjamin a kol., 2019) bolo zistiť, či existuje súvislosť medzi prítomnosťou diastázy m. rectus abdominis (DRAM) a rôznymi muskuloskeletálnymi ťažkosťami, a ďalej ich závažnosťou v závislosti na šírke DRAM.
Dvanásť zahrnutých štúdií skúmalo vzťah medzi DRAM a:
- lumbopelvickou bolesťou (n = 5),
- inkontinenciou (n = 4),
- prolapsom panvových orgánov (n = 3),
- silou brušných svalov (n = 2),
- kvalitou života súvisiacou so zdravím (n = 2).
Desať z 12 štúdií bolo observačných, pričom 8 bolo prospektívnych a 2 retrospektívne. Zvyšné 2 boli klinické štúdie.
Účastníci:
Zahrnutých bolo 2242 účastníkov vo veku 25-60 rokov. Účastníci mali rôzne BMI, rôzny počet pôrodov a iné faktory (bližšie v štúdii).
DRAM bola meraná rôznymi metódami (šírka prstov, ultrazvuk, kalipery) a v modifikovaných pozíciách. Štyri štúdie uvádzali tri konzistentné body merania (pri pupku a 4,5 cm nad a pod pupkom). Definícia DRAM sa líšila (medzera medzi brušnými svalmi na 2 prsty alebo vzdialenosť aspoň 1,5-3 cm, prípadne vnímanie medzery). Iba štyri štúdie uvádzali konkrétne časové body, v ktorých bolo meranie DRAM vykonávané. Tie zahŕňali sledovanie tehotných žien od 21. týždňa tehotenstva do 8-12 mesiacov po pôrode.
Súvislosť DRAM s lumbopelvickou bolesťou
Súvislosť DRAM s lumbopelvickou bolesťou bola skúmaná v štyroch štúdiách (n = 355 účastníkov). Tri štúdie neuvádzajú žiadnu významnú koreláciu medzi bolesťou a DRAM pri meraní ultrazvukom, meraním prstami a kaliperom. Jedna štúdia (n = 30) uvádza miernu koreláciu medzi DRAM a lumbopelvickou bolesťou - merané prstami.
Bolesť dolnej časti chrbta a panvového pletenca
Súvislosť medzi DRAM a bolesťou dolnej časti chrbta alebo panvového pletenca skúmali Sperstad a kol., 2016 u 141 účastníkov. Nebola zistená žiadna významná súvislosť medzi DRAM a bolesťou dolnej časti chrbta alebo bolesťou panvového pletenca (merané prstami).
Inkontinencia
Súvislosť DRAM s inkontinenciou bola skúmaná v 3 štúdiách s celkom 1169 účastníkmi. Blyholder a kol., 2016 zhromaždili údaje prostredníctvom dotazníka od 416 účastníkov a zistili dvojnásobné zvýšenie inkontinencie pri prítomnosti DRAM. Spitzinagle a kol., 2007 merali DRAM u 541 účastníkov metódou šírky prstu a zistili súvislosť s inkontinenciou stolice, ale nie s inkontinenciou moču. Avšak prospektívna kohortová štúdia 212 účastníkov (Bo a kol., 2016), ktorá merala DRAM metódou šírky prstu, nepreukázala súvislosť medzi DRAM a inkontinenciou.
Prolaps panvových orgánov
Súvislosť DRAM s prolapsom panvových orgánov skúmali 3 štúdie zahŕňajúce 849 účastníkov (merané prstami). Bo a kol., 2016 a Braekken a kol., 2009 nezistili žiadnu súvislosť medzi DRAM a prolapsom panvových orgánov. Retrospektívna štúdia Spitzinagle a kol., 2007 však uvádza signifikantnú súvislosť medzi DRAM a prolapsom panvových orgánov.
To však neznamená, že diastáza nemôže byť nikdy jedným z faktorov, ktoré môžu prispievať k vnímaniu bolesti. Zároveň ale nemusíme na najmenšiu asymetriu a odchýlku od ideálu ukazovať prstom a tvrdiť, že je príčinou všetkých problémov.
Zdroj:
BENJAMIN, Deenika R., et al. Relationship between diastasis of the rectus abdominis muscle (DRAM) and musculoskeletal dysfunctions, pain and quality of life: a systematic review. Physiotherapy, 2019, 105.1: 24-34.