Weng a kol., 2023 porovnávali účinnosť cvičebnej terapie a perorálnych nesteroidných protizápalových liekov a paracetamolu u pacientov s osteoartrózou kolena alebo bedra.
Sieťová metaanalýza zahŕňala 152 RCT s 17 431 účastníkmi:
Cvičenie bolo skutočne klinicky účinnou liečbou pri znižovaní bolesti a zlepšení fyzických funkcií u ľudí s OA kolena/bedra. Aj keď sa účinky cvičenia v priebehu času postupne znižovali, nelíšili sa od účinkov získaných z perorálnych NSAID a paracetamolu v krátkodobom (4-týždňovom), strednodobom (8-týždňovom) alebo dlhodobom (24-týždňovom) období liečby. „Táto štúdia potvrdila, že cvičenie je liek. Jeho analgetický účinok je podobný ako u najbežnejšie používaných analgetík, bez závažných vedľajších účinkov, ako u perorálnych NSAID a paracetamolu.“
Cvičenie u ľudí s OA všeobecne odporúča mnoho smerníc. U ľudí s vyšším rizikom nežiaducich účinkov súvisiacich s NSAID a paracetamolom môže byť cvičenie použité ako analgetická substitučná terapia. Cvičenie má mnoho benefitov. Zistenia tejto štúdie nám môžu pomôcť s podávaním presnejších informácií, napríklad pri komunikácii s pacientom a jeho motivovaní k cvičeniu.
Zdroj:
https://bjsm.bmj.com/content/early/2023/01/02/bjsports-2022-105898