Femoroacetabulárny impingement je štrukturálna patológia bedra, charakterizovaná neoptimálnym tvarom až deformitami hlavice femuru alebo jamky bedrového kĺbu (acetabulum). Symptómy tohto ochorenia sú typicky bolesť v oblasti sedacieho svalu a veľkého trochantera s propagáciou do slabín. Postupom času dochádza aj k strate mobility bedrových kĺbov.
Rozlišujú sa tri typy tejto patológie podľa toho, ktorá kostná štruktúra má abnormálny tvar. Ak má abnormálny tvar hlavica femuru, ide o CAM impingement. Keď má abnormálny tvar acetabulum, impingement sa nazýva PINCER. Tretí typ impingementu je kombináciou oboch.
Prevalencia tohto ochorenia je pozorovaná až u pätiny populácie, ale len 25 % pociťuje symptómy. Výskum tiež naznačuje, že až pri 50 % prípadov artrózy bedrového kĺbu môže predchádzať impingement bedra.
Liečba femoroacetabulárneho impingementu bedrového kĺbu je buď konzervatívna, skladajúca sa najmä z rehabilitácie, alebo chirurgická. Bastos et al. (2020) spracovali meta-analýzu porovnávajúcu práve konzervatívnu a chirurgickú liečbu. Do tejto meta-analýzy boli zahrnuté iba kvalitné randomizované štúdie.
Výsledky štúdie: Konzervatívna a chirurgická liečba majú porovnateľné výsledky v krátkodobom a strednodobom časovom horizonte. Na porovnanie dlhodobého účinku autori nemali dostatok dát.
Autor: Ondra @fyzio_kriticky
Zdroje: Bastos RM, de Carvalho Júnior JG, da Silva SAM, Campos SF, Rosa MV, de Moraes Prianti B. Surgery is no more effective than conservative treatment for Femoroacetabular impingement syndrome: Systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Clin Rehabil. 2020 Nov 4:269215520966694. doi: 10.1177/0269215520966694. Epub ahead of print. PMID: 33143438.