SÚVISÍ TVAR LOPATKY S FUNKCIOU RAMENNÉHO KĹBU A SILOU VONKAJŠÍCH ROTÁTOROV?

Áno! Doc. Krobot vo svojej štúdii z roku 2004 (1) skúmal tvar lopatky a silu vonkajších rotátorov u 368 dospelých osôb. Na základe tvaru lopatiek bolo stanovených celkom 5 základných typov. Tieto 5 typov lopatiek si môžeme tiež predstaviť ako vývojovú radu, ktorá ide od adolescentnej až po atletickú lopatku.

V tejto stanovenej rade možno pozorovať určité trendy. Výška lopatky, meraná od mediálneho konca spina scapulae po angulus inferior, sa postupne zvyšuje. Uhol medzi spinou scapulae a margo medialis scapulae sa vo vývojovej rade postupne otvára. Margo medialis sa z konkávneho tvaru stáva rovná až konvexná u atletického typu.

 

Podobné trendy sú aj vo fylogenéze hominidov (2,3), kde sa tiež uhol medzi spinou scapulae a margo medialis scapulae postupne otvára. Taktiež plocha pod spinou (fossa infraspinata) sa vo fylogenetickej línii hominidov postupne zväčšuje, a to aj keby sme ju porovnávali v pomere k veľkosti fossa glenoidalis.

Zvlášť zaujímavá v štúdii doc. Krobota bola vysoká korelácia výšky lopatky a sily vonkajších rotátorov. V podstate iba muži s výškou lopatky 15 cm a viac boli schopní vyvinúť silu 20 N pri vonkajšej rotácii. Dalo by sa teda predpokladať, že vývojovo najmladšia lopatka (číslo 5 – atletická) bude svojho majiteľa predurčovať k dobrým výkonom v športoch, kde je potrebná vonkajšia rotácia v ramenách, napríklad v tenise. Ďalej by sa dalo predpokladať, že jedinci s lopatkami typu 5 budú najmenej trpieť na bolesti ramien, avšak taká štúdia zatiaľ vykonaná nebola.

A ako ste na tom vy? Aký typ lopatky máte?

  1. Krobot A. Variabilita tvaru lopatky a predikce pohybových poruch ramene. Rehabilitace a fyzikální lékařství. 2004;11(2):67–81.
  2. Larson S. Did Australopiths Climb Trees? Science. 2012 Oct 26;338(6106):478–9.
  3. Green DJ. Ontogeny of the hominoid scapula: The influence of locomotion on morphology. Am J Phys Anthropol. 2013 Oct;152(2):239–60.