Sila členkového kĺbu hodnotená na základe 1RM: Nový prístup k meraniu sily pri chronickej laterálnej nestabilite členku

Podvrtnutie členku je jedným z najčastejších poranení v športe. Uvádza sa, že až 40 % týchto poranení prechádza do chronickej nestability päty. Rovnako tak zaznamenávame vysoké čísla recidívy tohto poranenia. Svaly v oblasti členku pomáhajúce inverzii, everzii a dorzálnej a plantárnej flexii prispievajú k aktívnej stabilite kĺbu. Sila týchto svalov má teda veľký význam v rehabilitácii po podvrtnutí päty. Zároveň je tento faktor ľahko merateľný a pri stanovení dobrého programu aj modifikovateľný. Zlatým štandardom je izokinetická dynamometria, ktorú v praxi často nahrádzame ručnými dynamometre. Tie však merajú iba izometrickú silu svalov. Preto sa vedci v novej štúdii (Agulianiu a kol., 2024) rozhodli preveriť metódu 1RM, teda maximálnu záťaž, ktorú je schopný jedinec vytvoriť v plnom rozsahu pohybu. Táto metóda je jednoduchá na zavedenie do praxe a nevyžaduje prítomnosť drahého izokinetického dynamometra.

Vedci porovnávali silu svalov v oblasti členka u 32 mladých probandov s chronickou nestabilitou členku a 31 zdravých probandov. Všetkým účastníkom bolo medzi 18 a 30 rokmi a všetci sa týždenne venovali aspoň 2,5 h fyzickej aktivite. Nemali v anamnéze žiadnu operáciu v oblasti DK a žiadne závažné ochorenie.

Rozcvička pred meraním:

  • rozhýbanie členku
  • 3 x 20s skoky cez švihadlo
  • 2x 10 opakovaní s ľahkou záťažou 
  • 2x 4-6 opakovaní so strednou záťažou
  • záverečná séria 3 opakovaní s ťažkou záťažou

Počas týchto opakovaní sa vyladil pohybový vzor, ​​ktorý bol potrebný na meranie svalovej sily. Medzi sériami bola vždy pauza 90 sekúnd.

Meranie:

Hodnotiteľ verbálne povzbudzoval k maximálnym výkonom, pričom váha bola upravovaná o +- 20 % po každom pokuse. Bolo vykonaných maximálne 5 pokusov s 3 min pauzami.

Čo štúdia zistila?

Metóda 1RM preukázala prijateľnú spoľahlivosť pre hodnotenie dynamickej sily pohybu do everzie, inverzie a dorziflexie u mladých a aktívnych probandov. Chyba merania pri tejto metóde bola autormi vyhodnotená, ako podobná tej pri ručných dynamometroch. Ručné dynamometre však merajú iba izometrickú silu, zatiaľ čo metóda 1RM meria dynamickú silu. Okrem toho by metóda 1RM mohla odhaliť slabosti členka v populácii s chronickou nestabilitou členka. To sa potvrdilo aj v tejto štúdii, kde účastníci s chronickou nestabilitou päty mali menšiu svalovú silu meraných svalov.

Záverom možno teda povedať, že metóda 1RM u týchto svalov môže byť jednoduchou možnosťou na meranie svalovej sily u ľudí po podvrtnutí členku, pričom toto meranie je možné pomerne jednoducho vykonávať v praxi a môžeme ho tak zaradiť do rehabilitačných programov.

Ak Vás táto téma zaujíma viac, mrknite na náš on-line kurz a podvrtnutie členka TU.

Zdroj:

AGUILANIU, Aude, et al. Ankle strength assessed by one repetition maximum: Nové approach to detect weaknesses v chronic ankle lateral instability. Foot and Ankle Surgery, 2024.