Mobilizácia a manipulácia CLBP - RCT

V tejto štúdii boli účastníci rozdelení do 3 skupín po 54 ľuďoch – mobilizácia, manipulácia, placebo, ktoré (jednu z nich) absolvovali po dobu 3 týždňov, dvakrát týždenne – celkom teda 6 návštev. Štúdia zahŕňa celkovo 162 účastníkov (92 žien) vo veku 18 až 45 rokov s miernou až stredne silnou chronickou bolesťou dolnej časti chrbta (CLBP). Išlo o homogénnu skupinu – neboli zistené žiadne významné rozdiely medzi skupinami z hľadiska pohlavia, veku, indexu telesnej hmotnosti, dĺžky trvania príznakov LBP, depresie, aktuálnej bolesti, priemernej bolesti za posledných 7 dní a vlastného hodnotenia disability.

Opatrenia pre kontrolu zaujatosti:

  • Pracovníci štúdie vykonávajúci hodnotenie výsledkov boli počas celej doby trvania štúdie slepí k priradeniu do skupiny.
  • Lekári nevedeli, že studený laser je falošná intervencia.
  • Štatistik a hlavní výskumníci zostali slepí k priradeniu do skupiny až do ukončenia zberu dát a analýz.
  • Účastníci síce nemohli byť zaslepení, pokiaľ ide o pridelenú liečebnú skupinu, ale nevedeli, že studený laser je inertný (tj. placebo).

Táto štúdia je jednou z mála doteraz vykonaných randomizovaných klinických štúdií, ktoré porovnávajú účinnosť 2 bežných techník manipulačnej terapie s robustným placebom pri liečbe CLBP. Autori uvádzajú, že hoci predpokladali, že manipulácia a mobilizácia chrbtice budú účinnejšie pri znižovaní bolesti a disability v porovnaní s placebom (tj. falošným studeným laserom), nezistili významné rozdiely v zmenách bolestivosti a disability medzi jednotlivými skupinami, a to ako bezprostredne po 3-týždňovej liečbe, tak pri kontrole 4 týždne po ukončení liečby. Tým pádom ich hypotéza nebola potvrdená.

Zdroj:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32756930/