Lumbo-pelvická kinematika u osôb s LBP a bez neho

Laird a kol. (2014) systematicky zhrnul poznatky o rozdieloch lumbo-pelvickej kinematiky u osôb s bolesťami chrbta (LBP) a bez nich. Kritériá splnilo 43 štúdií.

Výskumníci zhrnuli informácie o: driekovej lordóze, ROM, driekovom a bedrovom príspevku k flexii, sklone panvy, rýchlosti a propriocepcii.

Lordóza:

Metaanalýza ôsmich štúdií porovnávajúcich uhol driekovej lordózy v stoji u osôb s LBP a bez. Väčšina štúdií uvádzala malé, nesignifikantné rozdiely medzi skupinami. Súhrnný rozdiel nebol podľa autorov významný. Tri štúdie, ktoré porovnávali pohlavia, ukázali, že ženy mali väčší uhol lordózy ako muži. Na zníženie lordózy má ďalej vplyv napríklad vek - znižovanie v 6. dekáde. Zdá sa teda, že drieková lordóza meraná povrchovými technikami nerozlišuje medzi ľuďmi s a bez LBP.

Rozsah pohybu (ROM):

Metaanalýzy 26 štúdií ROM zistili znížený rozsah pohybu driekovej chrbtice u osôb s LBP:

  • 8 zo 14 štúdií flexie preukázalo významne menšiu driekovú flexiu u osôb s LBP, a len jedna štúdia zistila, že drieková flexia bola významne väčšia u osôb s LBP.
  • V rámci metaanalýzy 8 štúdií bola zistená (potvrdená) nižšia rýchlosť pohybu u ľudí s LBP. Tá je spojená so strachom z pohybu a bolo tiež preukázané, že pretrváva aj po zotavení.

Podiel driekovej chrbtice vs bedrá na flexii/extenzii - lumbopelvický rytmus:

Šesť štúdií skúmalo relatívny podiel driekovej chrbtice a bedier pri flexii. Štyri z piatich štúdií skúmajúcich ventrálnu flexiu nezistili žiadny významný rozdiel medzi osobami s a bez LBP na konci flexie. U osôb s LBP bolo zistené nevýznamné, ale konzistentné zníženie podielu driekovej chrbtice oproti bedrám. Tri štúdie zistili významné rozdiely v príspevku driekovej chrbtice počas pohybu. Esola a kol. a Porter a kol. zistili významné zníženie príspevku driekovej chrbtice pri flexii v strednom rozsahu, nie však v konečnom rozsahu. McClure a kol. zistili väčší príspevok driekovej chrbtice pri návrate zo stredného rozsahu flexie.

Sklon panvy a jej pozícia:

Tri štúdie skúmali bežný uhol sklonu panvy v stoji. Ani v jednej štúdii neboli zistené žiadne významné rozdiely medzi osobami s a bez LBP. V rámci zlúčenia štúdií do metaanalýzy bol u ľudí s LBP viditeľný malý, nesignifikantný, ale konzistentný efekt, ktorý uprednostňoval väčšiu anteverziu panvy. Len Day a kol. porovnávali rozdiely medzi skupinami s a bez LBP v plnej anteverzii a zadnom náklone, a zistili významný rozdiel pre maximálny uhol anteverzie (väčší uhol u osôb s LBP), ale nie maximálny uhol zadného náklonu.

Rýchlosť/akcelerácia pohybu driekovej chrbtice:

Sedem štúdií meralo rýchlosť a jedna merala akceleráciu. Údaje o rozdieloch v rýchlosti/akcelerácii driekovej flexie medzi skupinami s a bez LBP boli zlúčené do metaanalýzy. Bol patrný veľký, významný vplyv pomalšieho pohybu v skupine s LBP.

Propriocepcia (presnosť zmeny polohy):

Patnásť štúdií meralo presnosť polohy ako mieru propriocepcie driekovej chrbtice. U osôb s LBP v porovnaní s tými bez bolesti bolo zistené konzistentné, veľké a významné zníženie schopnosti presnej repozície chrbtice v predom špecifikovaných uhloch Lp.

Pre rôzne typy hodnotenia v jednotlivých štúdiách nebola možná metaanalýza, ale zahrnuté štúdie rovnako zistili signifikantné rozdiely naznačujúce zníženú propriocepciu v skupine s LBP.

Záver:

Výsledky ukazujú, že v porovnaní s ľuďmi bez bolesti ľudia s LBP:

  • nevykazujú v priemere žiadny rozdiel v uhle lordózy (8 štúdií),
  • majú znížený rozsah pohybu v oblasti driekovej chrbtice (26 štúdií),
  • nemajú žiadny rozdiel v príspevku driekového a bedrového ROM k plnej flexii (4 štúdie),
  • žiadny rozdiel v uhle sklonu panvy v stoji (3 štúdie),
  • majú pomalší pohyb driekovej chrbtice (7 štúdií),
  • majú horšiu propriocepciu v presnosti zmeny polohy (15 štúdií).

Pri súhrnnom pohľade majú ľudia s LBP teda znížený driekový ROM, pohybujú sa pomalšie a majú zníženú propriocepciu v porovnaní s ľuďmi bez bolesti chrbta.

 

Zdroj:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25012528/