V praxi sa môžeme stretnúť s rôznymi ľuďmi, ktorým s ich ťažkosťami pomohli rôzne metódy. „Aby sme dosiahli požadované výsledky X, naplánujeme pravidelné stretnutia na 6–10 týždňov.“ Vysvetlenia niektorých princípov/účinkov daných metód môžu byť navzájom protichodné, ale aj tak dosahujú v podobnom časovom rámci pozitívne výsledky.
Artus a kol. (2010) vo svojom výskume prešli 772 klinických štúdií (zahrnuli 118) s cieľom zhrnúť dôkazy o reakciách na liečbu u pacientov s bolesťou chrbta. Overovali hypotézu, že tieto reakcie majú podobný priebeh bez ohľadu na použitú liečbu.
Skúmali údaje zo štúdií, v ktorých sa pacienti líšili dĺžkou trvania a závažnosťou bolesti. Vek účastníkov sa pohyboval od 27 do 79 rokov a údaje pochádzali z viac ako 18 krajín. Zahrnutý bol široký rozsah aktívnych liečebných/cvičebných postupov, tabletových liekov, psychologickej liečby a jednoduchých rád, manuálnej terapie alebo rozsiahlych multidisciplinárnych programov liečby bolesti.
Vedci zistili podobný vzorec zlepšenia príznakov po akejkoľvek liečbe, bez ohľadu na to, či išlo o aktívnu liečbu, pasívnu liečbu alebo placebo.
K pozitívnym výsledkom môže prispieť samotná terapia (špecifický účinok) a ďalej nešpecifické faktory, ako je naturálna história (prirodzený priebeh).
Aby sme nesmerovali k nihilizmu, je pozitívne vidieť, že LBP má všeobecne pozitívnu prognózu a k modulácii bolesti môžeme využiť široké spektrum prístupov. Na zamyslenie však zostáva, či niekedy nedochádza k nadmernej liečbe pacientov, alebo k ich závislosti na zdravotnom systéme/terapeutovi.
Zdroj:
ARTUS, Majid, et al. Low back pain symptoms show a similar pattern of improvement following a wide range of primary care treatments: a systematic review of randomized clinical trials. Rheumatology, 2010, 49.12: 2346-2356.