Dnes v noci vyšiel nový výskum skupiny vedcov (Kent a kol., 2023), ktorý okamžite zažíva vlnu ohlasov na sociálnych sieťach! V nasledujúcich dňoch môžeme očakávať ešte mnoho diskusií a podcastov na túto tému.
O čo sa vlastne jedná?
Vedci skúmali účinnosť metódy Cognitive Functional Therapy (CFT) v porovnaní s obvyklou starostlivosťou a s CFT + biofeedback u ľudí s chronickou bolesťou v oblasti driekovej chrbtice (CLBP). Celkovo bolo 492 účastníkov randomizovaných do 3 skupín. Účastníci v intervenčnej skupine absolvovali počas 3 mesiacov 7 sedení s fyzioterapeutom a 1 následné sedenie po 6 mesiacoch (booster - kvôli záverom z predchádzajúcich štúdií).
Aké sú zistenia?
Po 12 mesiacoch boli zistené (v porovnaní s obvyklou starostlivosťou) u oboch intervenčných skupín (CFT aj CFT + biofeedback) pozitívne a dlhodobo udržateľné vplyvy na disabilitu a zníženie intenzity bolesti účastníkov. Veľké a trvalé účinky sa prejavili aj u všetkých ostatných ukazovateľov (viď obrázky): ľudia mali pozitívnejšie presvedčenia o bolesti (menšia katastrofizácia bolesti), boli si istejší pri pohyboch a aktivitách a menej sa báli pohybu, a to ako bezprostredne po intervencii CFT, tak aj po 12 mesiacoch sledovania. 82 % osôb, ktoré podstúpili CFT, bolo s liečbou spokojných v porovnaní s 19 % osôb, ktoré podstúpili bežnú starostlivosť. Vedci ďalej spomínajú ekonomickú úsporu pri využití CFT, približne 5000 austrálskych dolárov na osobu.
Game changer?
Mnoho výskumov preukázalo krátkodobé účinky rôznych intervencií u ľudí s CLBP. Toto je prvá štúdia skúmajúca CFT v porovnaní s obvyklou starostlivosťou. Určite ešte budeme počuť o limitáciách tejto štúdie, ktorá bude podrobená kritickému pohľadu mnohých odborníkov. Sami nechceme túto štúdiu nazývať game changerom, ale skôr ďalším krokom na ceste k lepším zajtrajškom pre pacientov s chronickou bolesťou.
Vedci k štúdii vytvorili web, na ktorom sa dozviete všetky detaily a môžete si pozrieť aj videá, kde všetko popisujú: