Bolesti ramene spojené s rotátorovou manžetou - je čas na prehodnotenie rady, že musíme posilniť oblasť ramena?

Bolesti ramena spojené s rotátorovou manžetou - je čas na prehodnotenie rady, že musíme posilniť oblasť ramena?

Ak by som mal vybrať jednu štúdiu z tohto roka, ktorá zobrazuje aktuálne dianie vo svetovej fyzioterapii a prístupe k pacientovi (z môjho pohľadu nielen v súvislosti s problémami ramena), tak by to bola najskôr táto!

J. Powell & J. Lewis vo svojom článku z apríla 2021 rozoberajú možnosti efektívnej terapie netraumatických bolestí ramena spojených s rotátorovou manžetou (RCRSP), ktoré sú za posledné dve desaťročia naklonené predovšetkým edukácii pacienta a neoperatívnej liečbe.

V článku je pekne rozobraná úvaha, prečo pravdepodobne využívať odporový tréning.

 

Zistíme poškodenie a následne ho „opravíme“. Tento model klinického rozhodovania vzniká pod dojmom, že bolesť a dysfunkcia vznikajú v dôsledku pozorovateľných štrukturálnych zmien tela. Takže —> Zosilnenie zmierni bolesť a zlepší funkciu!

—> realita je však iná!

Zaujímavé údaje:

ľudia s RCRSP majú merateľné zmeny v rozsahoch pohybu a v svalovej sile, prípadne môžu (nekonzistentne) meniť skapulotorakálnu kinematiku. Môžu mať až o 43 % menšiu externú rotáciu a silu abdukcie oproti asymptomatickej populácii.

!!Posilňovaním a zlepšením mechaniky ramena sa však nemusí vždy zlepšiť bolestivosť a funkčnosť, tvrdí Powell a Lewis!!

Ako sa už potvrdilo, kinematika lopatky (scapular dyskinesis) nemusí byť normalizovaná na ovplyvnenie bolesti a funkcie ramena a doteraz nie je jasne podložené, že cvičenia zamerané špecificky na lopatku sú nadradené všeobecnému posilňovaniu ramena. Tiež obnova časovania a aktivity svalov sa javí ako nepodstatná pre ovplyvnenie bolesti a funkcie.

Hoci Powell a Lewis spomínajú aj štúdie, kde odporový tréning pozitívne ovplyvnil ako bolestivosť, tak aj funkciu, stále nemožno nájsť priamu úmeru.

Vedci popisujú postupný vývoj, ako po tom, čo manuálna terapia neuspela v rámci manažmentu RCRSP, všetci začali využívať odporový tréning, no upozorňujú na to, že táto terapia ešte neprešla intenzívnymi štúdiami, čo podčiarkujú nekompromisnou vetou:

Povedať človeku s RCRSP „Si slabý, jediné, čo potrebuješ je posilniť“ môže za pár rokov dopadnúť rovnako, ako dnes už vyvrátené „Máš zlú postúru, musíme ju napraviť“.

 

Aký je teda náhľad na riešenie problému?

Podľa nových dôkazov je RCRSP multidimenzionálny stav spojený s množstvom biopsychosociálnych faktorov.

Rozsah bolesti ramena a úroveň jeho funkcie sa neukázali byť silne závislé na sile ramena.

Napriek tomu však spomínajú mnoho dôvodov, prečo je cvičenie (vrátane odporového cvičenia) výhodné a prečo by mohlo byť vhodnou súčasťou rehabilitačného procesu.

 

Zdroj:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33789431/