Dr. Mirkin v roku 1978 predstavil vo svojej knihe termín RICE pre liečbu športových zranení, ktorý si udržal svoju popularitu celé desaťročia. Sám autor však v roku 2015 na svojej webovej stránke uviedol, že ľadovanie a kompletný odpočinok môže namiesto pomoci predĺžiť dobu liečby. Odkazuje na niekoľko vedeckých článkov, na základe ktorých prehodnotil svoje pôvodné stanovisko k RICE. Za to mu udeľujeme pomyselného zlatého bludišťáka!
Táto skutočnosť je krásnym príkladom toho, že by sme nemali zaspať na vavrínoch a mali by sme byť stále otvorení novým informáciám. #EBM
Liečenie vyžaduje zápal a ľadovanie (a napríklad protizápalové lieky) tento proces spomaľujú.
Pri poranení mäkkých tkanív sú do danej časti tela vyslané prozápalové bunky na zahájenie procesu hojenia – imunitná reakcia. Zápalové bunky (makrofágy) v tejto oblasti uvoľňujú hormón IGF-1. Ľadovaním tento proces spomaľujeme, pretože zabraňujeme uvoľňovaniu IGF-1. Pri ľadovaní sa cievy v blízkosti poranenia stiahnu a obmedzia prietok krvi, ktorá privádza hojivé bunky.
Mirkin v závere článku uvádza svoje aktuálne odporúčania po akútnom úraze:
- Nepokračovať v športovej aktivite
- Pri veľkých obmedzeniach a bolestiach sa nechať vyšetriť odborníkom
- Vyčistiť a ošetriť otvorené rany
- Elevácia poranenej časti tela kvôli opuchu
- Vylúčiť fraktúry
- Pri poranení mäkkých tkanív sa môže použiť kompresia
- Pre krátkodobú moduláciu bolesti môžeme ľadovať, ale len krátkodobo, max 10 minút, nasledovať by mala minimálne 20-minútová prestávka. Tento cyklus môžeme opakovať raz až dvakrát.
- Nie je dôvod aplikovať ľad dlhšie ako 6 hodín po úraze
- Pri ľahších poraneniach začnite s rehabilitáciou hneď na druhý deň
- Zbytočne nezvyšujte bolesť a postupne sa vracajte k športu
V posledných 10 rokoch sa ďalej môžeme stretnúť s ďalšími dvoma prístupmi/skratkami:
POLICE
PEACE & LOVE
Bleakley a kol. (2012) vo svojom článku odporúčajú prechod od (P)RICE k POLICE. K pôvodnému RICE bolo pridané „P“ – Protection (ochrana). POLICE vychádza z novších výskumov a posúva náš prístup k akútnemu poraneniu vyškrtnutím „R“ (Rest – odpočinok) a jeho nahradením za OL (optimal loading – optimálne zaťaženie) na vyššiu úroveň. Odpočinok by mal byť iba dočasný a v rámci možností by mala byť tkanina čo najskôr OPTIMÁLNE zaťažovaná. Táto záťaž je pri väčšine poranení členka lepšia ako úplná imobilizácia (sádra). Autori však diskutujú optimálnu záťaž, ktorá by nemala byť príliš vysoká, aby sa zabránilo opätovnému krvácaniu/poraneniu.
Autori pripomínajú, že zranenia sú rôzne, a preto neexistuje jeden univerzálny návod so zhodným dávkovaním pohybu a záťaže pre každého.
Dubois a kol. (2020) predstavujú PEACE & LOVE, ktoré nadväzuje na predchádzajúce skratky. Tento prístup pokrýva nielen akútne, ale aj subakútne a chronické fázy zranenia. PEACE sa vzťahuje na okamžitú starostlivosť, zatiaľ čo LOVE sa zameriava na následnú liečbu.
Bezprostredne po zranení – PEACE:
- Protection: Obmedzte pohyb na 1–3 dni na minimalizáciu krvácania a rizika ďalšieho poškodenia. Dlhodobý odpočinok sa neodporúča, pretože môže znížiť odolnosť tkanív.
- Elevation: Zdvihnite postihnutú oblasť nad úroveň srdca pre lepší odtok opuchu. Aj keď existuje len málo vedeckých dôkazov pre tento postup, riziko je minimálne.
- Avoid anti-inflammatories: Fázy zápalu napomáhajú hojeniu. Potlačenie zápalu (napr. vysokými dávkami liekov) môže negatívne ovplyvniť hojenie.
- Compression: Kompresia pomáha obmedziť opuch a krvácanie do tkaniva.
- Education: Edukácia o výhodách aktívneho prístupu k zotaveniu oproti pasívnym metódam (napr. elektroterapia) je kľúčová. Aktívny prístup podporuje rýchlejšiu rehabilitáciu.
Po niekoľkých dňoch sa prechádza na LOVE:
- Load: Postupné zaťaženie, keď to symptómy dovolia, podporuje regeneráciu a buduje odolnosť tkanív.
- Optimism: Optimistické očakávania pacienta sú spojené s lepšími výsledkami.
- Vascularisation: Aeróbne cvičenie zvyšuje motiváciu pacienta a zlepšuje prietok krvi.
- Exercise: Cvičenie je dôležité pri liečbe distorzie členka aj na prevenciu recidívy.
Autori dodávajú, že je dôležité liečiť človeka ako celok, nie len členok ako „kus mäsa“!
PEACE & LOVE je teda najnovším dostupným postupom. Uvidíme, čo vedci poskladajú zo sady Scrabble nabudúce!
Zamyslenie:
V prístupe PEACE & LOVE sa vôbec nestretávame s použitím ľadu. Je na nás, ako si vyššie uvedené informácie vyložíme a začleníme ich do praxe. Vďaka vede sa od RICE posúvame smerom k PEACE & LOVE, čo je veľký pokrok. Naprieč spomínanými prístupmi je jednou z najväčších zmien práve obmedzenie alebo úplné vynechanie fázy ľadovania. Podľa nášho názoru môže byť ľadovanie v určitých situáciách stále užitočné ako jednoduchá a lacná možnosť na moduláciu bolesti. Určite má však zmysel zvážiť jeho nutnosť a dávkovanie. Podrobnejšie zváženie ďalších aspektov, diskusiu o obmedzení jednotlivých postupov a zavádzanie týchto informácií do praxe riešime v našom online workshope o vyvrtnutí členka.
Zdroje: