Výpony - test svalovej sily a vytrvalosti

Ak chceme objektívne merať svalovú silu, u väčšiny pacientov/klientov sa už dávno nemôžeme spoliehať na manuálne meranie svalovej sily. Oveľa presnejšie môže byť využitie dynamometrie alebo určitého cviku. Pre plantárne flexory nohy určite odporúčame zaradiť test výponov na jednej nohe. Tento test sa používa na posúdenie sily a vytrvalosti plantárnych flexorov v každodennej klinickej praxi. Výsledky však môže ovplyvniť niekoľko faktorov, vrátane pohlavia, veku, indexu telesnej hmotnosti a úrovne aktivity. Test má niekoľko variantov. Účastník môže stáť na rovnej zemi alebo na podložke s negatívnym sklonom (napr. 10 stupňov) – dôležité je test štandardizovať pre budúce re-testovanie. Testovaný stojí pri stene a prstom sa opiera o stenu kvôli udržaniu rovnováhy. Nemal by však prenášať väčšiu časť váhy na ruku opretú o stenu.

Losier a kol. (2017) skúmali tento test na 570 osobách vo veku 20 až 81 rokov. Išlo o zdravých ľudí z oblasti Helsínk (teda musíme brať do úvahy, či nie sú Škandinávci všeobecne aktívnejší v porovnaní s ľuďmi u nás). V tomto prípade zvolili výpony na klinu so sklonom 10 stupňov (päta nižšie ako špička). Tempo – jedno opakovanie trvalo približne 2 sekundy, zdvihnutie päty zo zeme do najvyššej polohy trvalo cca 1 sekundu a položenie päty späť na podložku opäť 1 sekundu. Po celý čas je snaha udržať päty v rovnakej trajektórii (zvislý pohyb stredu päty kolmo k zemi). Počas celého testu sa snažíme o udržanie tempa a maximálneho rozsahu pohybu (ROM). Pred testovaním sa vykonalo rozcvičenie v podobe 10 minútového poklusu, chôdze alebo 10 výponov snožmo. Všetci účastníci mali BMI do 30. V tabuľke môžete vidieť priemerný počet opakovaní výponov na jednej nohe v závislosti od veku. Zvládnete tento počet?

Ako posunúť toto testovanie ešte ďalej?

Vedci, ktorí sa okrem tohto odborného článku venujú aj výskumu v oblasti testovania výponov, validovali aplikáciu „Calf Raise“ pre zlepšenie štandardných postupov nad rámec počtu opakovaní. Porovnávali túto aplikáciu so zložitými výskumnými zariadeniami, ktoré nie je jednoduché dostať do ordinácií, a dosiahli vynikajúce výsledky, čím aplikáciu validovali pre použitie v praxi. Výskumníci odporúčajú, okrem umiestnenia bodov v aplikácii, robiť aj značku na členok alebo na Achillovu šľachu – možno ju používať aj zo zadného pohľadu.

V aplikácii je metronóm určujúci tempo a zároveň meria napríklad peaky jednotlivých výponov, takže môžeme napríklad vylúčiť posledné opakovanie, ak sa päta nedostane dostatočne vysoko v porovnaní s najvyšším peakom výponu.

 

Zdroje:

HÉBERT-LOSIER, Kim, et al. Updated reliability and normative values for the standing heel-rise test in healthy adults. Physiotherapy, 2017, 103.4: 446-452.

FERNANDEZ, Ma Roxanne; HÉBERT‐LOSIER, Kim. Devices to measure calf raise test outcomes: A narrative review. Physiotherapy Research International, 2023, 28.4: e2039.