Výhody (ne)chirurgickej liečby ruptúry ACL

Približne polovica pacientov má približne 10 rokov po úraze kolena rádiografickú OA. 20 rokov po úraze predného skríženého väzu je u ľudí 7-krát vyššia pravdepodobnosť TEP kolena v dôsledku OA v porovnaní s populáciou bez úrazu.

V posledných rokoch sa čoraz častejšie hovorí o neoperačnej liečbe tohto poranenia (pozri naše predchádzajúce príspevky). V novom systematickom prehľade s metaanalýzou vedci preskúmali údaje o operačnej a neoperačnej liečbe poranenia ACL. Treba poznamenať, že údaje vychádzajú len z 3 RCT, ale je to ďalší dielik do skladačky, ktorý môžeme priradiť k X faktorom, ktoré nám pomôžu rozhodnúť sa, či v danom prípade podstúpiť operáciu.

 

Neexistujú žiadne jasné usmernenia, ktorými by sme sa mali riadiť. Rozhodnutie je založené na X faktoroch:

  • na nestabilite kĺbu pacienta po úraze, veku, pohlaví, sociálno-ekonomickom profile a predovšetkým na športovej úrovni pacienta a zmenách na zobrazovacích vyšetreniach.

V štúdii Kapoora a kol. z roku 2004 autori pomocou dotazníka oslovili 192 ortopedických chirurgov. 58 % z nich uviedlo, že by odporučili rekonštrukciu ACL u 22-ročného muža s nedávnou ruptúrou ACL. 24 % by ruptúru pacienta riešilo konzervatívne. Zvyšných 18 % by pacienta spočiatku liečilo konzervatívne a po 5-12 týždňoch by prehodnotilo klinický stav a neskôr zvážilo operáciu.

"Metaanalýzu treba brať s rezervou, pretože sa týka len zranení ACL vo všeobecnej populácii a nezahŕňa štúdie mladých športovcov, ktorí tvoria väčšinu zranení ACL."

Určite sú teda potrebné ďalšie štúdie, táto však môže byť prvou z tých, ktoré sa majú opätovne potvrdiť.

 

Zdroj:

FERRERO, Stephanie, et al. Impact of anterior cruciate ligament surgery on the development of knee osteoarthritis: A systematic literature review and meta-analysis comparing non-surgical and surgical treatments. Osteoarthritis and Cartilage Open, 2023, 100366.