Vplyv cvičenia brušných svalov v tehotenstve na diastasis recti abdominis

Diastáza recti abdominis (DRA) súvisiace s tehotenstvom je rozšírenie linea albumu, čo je spojivové tkanivo medzi dvoma svalovými bruškami priameho brušného svalu. Toto rozšírenie (IRD) je spôsobené rastúcim plodom, ktorý preťahuje ako spojivové tkanivo, tak priľahlé brušné svaly, najmä počas druhého a tretieho trimestra tehotenstva. Diagnostika DRA zatiaľ nemá stanovený hraničný bod pre IRD ani odporúčané miesta merania pozdĺž linea albumu. Ultrazvuk je odporúčanou metódou na meranie a monitorovanie IRD. DRA je bežným stavom u 70-100% tehotných žien, a remisie zvyčajne nastáva počas prvých 6 týždňov po pôrode, v niektorých prípadoch (cca tretine) až do 12 mesiacov po pôrode.

Pokiaľ ide o tréning svalov panvového dna, tak existujú predchádzajúce dôkazy o tom, že jeho cvičenie v tehotenstve a popôrodnom období môže zabrániť/znižovať inkontinenciu moču. Ďalším častým tvrdením je, že tehotné ženy by nemali posilňovať priame a šikmé brušné svalstvo, pretože by tieto cvičenia mohli zhoršovať diastázu priamych brušných svalov. Pre toto tvrdenie však neexistuje dostatok dôkazov a preto si Nina-Margrethe Theodorsen a kol., 2024 vo svojej štúdii položili nasledujúcu otázku:

"Aké sú účinky 12-týždňového programu cvičenia brušných svalov a svalov panvového dna počas tehotenstva na IRD u žien s DRA bezprostredne po 12-týždňovom intervenčnom období a pri sledovaní 6 týždňov po pôrode?"

Cieľ štúdie 

Cieľom štúdie bolo teda zistiť, či 12-týždňový program cvičenia brušných svalov a svalov panvového dna počas tehotenstva má vplyv na IRD u žien s DRA bezprostredne po ukončení intervenčného obdobia a pri sledovaní 6 týždňov po pôrode.

Metodológia 

Do štúdie bolo zaradených 96 tehotných žien v 24. týždni tehotenstva s IRD ≥ 28 mm, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín:

  • Experimentálna skupina: Ženy sa zúčastnili 12-týždňového programu cvičenia brušných svalov a svalov panvového dna od 25. do 37. týždňa tehotenstva. Program zahŕňal dvakrát týždenne skupinové cvičenie pod vedením fyzioterapeutky a dvakrát týždenne domáce cvičenie. Cvičenie bola založená na zisteniach z predchádzajúcich štúdií a nórskych národných smerniciach pre cvičenie počas tehotenstva. Domáce cvičenia zahŕňali tri cviky zo skupinových cvičení. Na prehľad cvičení sa môžete pozrieť v priloženom obrázku.
  • Kontrolná skupina: Ženy dostali iba odporúčanie pokračovať v normálnych aktivitách a riadiť sa národnými smernicami pre fyzickú aktivitu počas tehotenstva, ktoré zahŕňajú tréning panvového dna, ale nie cvičenie brušných svalov. Účastníčky iba zaznamenávali svoju úroveň fyzickej aktivity.

Výsledky

Po 12 týždňoch intervencie a 6 týždňoch po pôrode malo cvičenie brušných svalov a svalov panvového dna zanedbateľný vplyv na IRD. IRD sa u oboch skupín zvyšovalo do pôrodu a následne sa začalo znižovať. V cvičebnej skupine došlo k zväčšeniu IRD o 7 mm 2 cm nad pupkom ak zníženiu IRD o 10 mm 2 cm pod pupkom, avšak tieto zmeny boli iba prechodné a klinicky nevýznamné.

Hlavné výsledky štúdie nepreukázali žiadny klinicky významný rozdiel v zmene IRD medzi experimentálnou a kontrolnou skupinou. Rozdiely v zmene od východiskovej hodnoty do sledovania 6 týždňov po pôrode boli klinicky nevýznamné. Na základe týchto výsledkov by sme nemali všeobecne zakazovať tehotným ženám cvičiť brušné svaly, pretože tieto cvičenia nemajú žiadny trvalý klinicky významný účinok na diastázu recti abdominis.

Zdroj:

THEODORSEN, Nina-Margrethe, et al. Pregnant women may exercise both abdominal a pelvici floor muscles počas tehotenstva bez zvyšovania diastasis recti abdominis: a randomised trial. Journal of Physiotherapy, 2024, 70.2: 142-148.