Účinnosť masáží a postizometrickej relaxácie pri liečbe temporomandibulárnych porúch

Temporomandibulárne poruchy (TMD) predstavujú komplexný zdravotný problém, ktorý postihuje temporomandibulárny kĺb (TMJ), svaly žuvacej sústavy a okolité tkanivá. Medzi hlavné príznaky patrí bolesť, obmedzená pohyblivosť čeľuste, a často aj zvýšené napätie vo svaloch, čo môže mať vplyv na každodenné činnosti, ako je žuvanie, rozprávanie alebo dokonca dýchanie. Jednou z hlavných príčin týchto ťažkostí je myofasciálna bolesť, ktorá je spojená s prítomnosťou tzv. trigger pointov (TrPs) vo svaloch. Terapie zamerané na uvoľnenie týchto svalov a zmiernenie bolesti sa stávajú čoraz dôležitejšou súčasťou liečby.

Štúdia publikovaná v roku 2023 sa zamerala na hodnotenie účinnosti rôznych foriem fyzioterapie a manuálnej terapie u žien trpiacich temporomandibulárnymi ťažkosťami. Cieľom bolo zistiť, aké účinné sú techniky ako masáž, postizometrická svalová relaxácia (PIR) a terapeutické cvičenia pri zmierňovaní bolesti, znižovaní svalového napätia a zlepšovaní pohyblivosti čeľuste.

Ako štúdia prebiehala:

Štúdia sa zúčastnilo celkom 82 žien vo veku od 20 do 45 rokov, ktoré trpeli myofasciálnou bolesťou s obmedzenou pohyblivosťou čeľuste. Pacientky boli rozdelené do troch terapeutických skupín:

  1. Skupina, ktorá podstupovala masáž a terapeutické cvičenia (MTM_TE).
  2. Skupina, ktorá absolvovala postizometrickú svalovú relaxáciu (PIR) a terapeutické cvičenia (MTPIR_TE).
  3. Skupina, ktorá vykonávala iba terapeutické cvičenia (TE) ako monoterapiu.

Navyše bola štúdia doplnená o kontrolnú skupinu zdravých žien (104 účastníčok), ktoré neprejavovali žiadne príznaky TMD, pre porovnanie normálnych hodnôt bioelektrickej aktivity a pohyblivosti čeľustného kĺbu.

Detailné informácie k terapii

Všetky terapeutické skupiny zahŕňali terapeutické cvičenia zamerané na zlepšenie pohyblivosti čeľuste a uvoľnenie svalov. Konkrétne:

  • Masáž svalov: Zamerané na uvoľnenie trigger pointov vo svaloch, najmä v masseteri a temporálnom svale. Masáže mali rýchly efekt na zmiernenie bolesti a zníženie svalového napätia.
  • Postizometrická svalová relaxácia (PIR): Táto technika zahŕňala izometrickú kontrakciu svalu nasledovanú jeho relaxáciou. PIR bola použitá na postupné uvoľnenie svalového napätia a zlepšenie rozsahu pohybu.
  • Terapeutické cvičenia: Boli zahrnuté vo všetkých skupinách a zameriavali sa na zlepšenie pohyblivosti čeľuste a posilnenie svalov.

Výsledky

Štúdia preukázala, že všetky formy terapie viedli k významnému zlepšeniu u pacientok s TMD, a to najmä v týchto oblastiach:

  • Zníženie bolesti: Masáže svalov mali najrýchlejší analgetický účinok, kedy úľava od bolesti bola zaznamenaná už po prvom sedení. PIR vyžadovala tri sedenia na dosiahnutie porovnateľného efektu.
  • Zlepšenie pohyblivosti čeľuste: Masáže svalov i PIR výrazne zlepšili rozsah pohybu čeľuste, pričom masáže boli mierne účinnejšie, najmä v laterálnych pohyboch čeľuste.
  • Zníženie svalového napätia: Povrchová elektromyografia (sEMG) ukázala výrazné zníženie bioelektrickej aktivity žuvacích svalov u všetkých pacientok po terapii, najlepšie výsledky mala skupina s masážami svalov (TrPs).

Záver

Štúdia jednoznačne preukázala účinnosť manuálnych techník a terapeutických cvičení u pacientok s temporomandibulárnymi poruchami.Masáže Kombinované s cvičením sa ukázali ako najúčinnejšie pri zmierňovaní bolesti a zlepšovaní svalovej funkcie.Postizometrická svalová relaxácia (PIR) tiež priniesla pozitívne výsledky, ale s pomalším nástupom účinku oproti masáži svalov. Kombinácia manuálnych terapií a cvičení by mala byť zohľadnená pri liečbe pacientov s TMD, aby sa dosiahol maximálny terapeutický efekt. Výsledky teda potvrdzujú účinnosť manuálnej terapie, ako súčasti komplexného prístupu k starostlivosti o klientov.

Je dôležité poznamenať, že štúdia bola designovaná, ako porovnanie terapií vo forme A vs A+B vs A+C, čo nie je ideálny dizajn, pretože cvičenie je obsiahnuté vo všetkých troch skupinách a teda výsledky manuálnej terapie zahŕňajú aj pridaní kontextuálne faktory v podobe ďalšej terapie navyše.

PS: Pokiaľ Vás zaujíma terapia mäkkých tkanív, tak určite mrknite na naše prezenčné, alebo kurzy.

Zdroj:

GEBSKÁ, Magdalena, et al. Vyhodnocovanie efektívnosti manuálneho soft tissue terapie a terapeutické cvičenia v pacientoch s bolesti a limitovanou mobilitou TMJ: a randomized control trial (RCT).Head & Face Medicine, 2023, 19.1: 42.