Systematický prehľad s meta-analýzou 381 štúdií sa zameral na zistenie účinnosti TENS u dospelých s akútnou a chronickou bolesťou.

Tento článok mi poslal kamarát so slovami: „Aspoň niečo o fyzikále“. Neostáva, než sa s vami oň podeliť. Prehľad preskúmal 381 RCT s 24 532 účastníkmi. Oproti placebu TENS dokázal (počas a bezprostredne po použití) lepšie znižovať bolesť, a to ako u akútnych, tak chronických stavov.

Autori zdôrazňujú, že bolesť automaticky neznamená poškodenie tkaniva. Pre optimálnu stratégiu liečby odporúčajú biopsychosociálny prístup a ako základné kamene pokladajú fyzickú aktivitu, edukáciu o bolesti a úpravu životného štýlu. TENS môže byť šikovným, neuromodulačným doplnkom (autori netvrdia, že vo 100 % prípadoch) vyššie uvedeného, komplexného prístupu.

Pacienti uvádzajú, že TENS môže zlepšiť funkciu danej oblasti, zvýšiť psychickú pohodu, umožniť kvalitnejší spánok a znížiť množstvo užívaných liekov. Navyše ide o relatívne lacné zariadenie, ktoré sa dá využívať samostatne.

Ako TENS nastaviť?

Nedávna štúdia tvrdí, že optimálne parametre TENS pre konkrétne patologické bolestivé stavy sa nepodarilo nájsť, a že rozhodujúcim faktorom je skôr kvalita pocitu z TENS, než konkrétne elektrické charakteristiky prúdu. Preto sa používateľom odporúča, aby si stratégiu liečby, vrátane elektrických charakteristik prúdov, prispôsobili podľa svojich osobných potrieb. #jetoindividuálne

Táto analýza naznačila, že ak je na mieste bolesti (alebo v jeho okolí) generovaný a vnímaný silný, nebolestivý TENS, tak frekvencia prúdov nemení výsledok. Autori ďalej predpokladajú, že to platí aj pre šírku a tvar pulzu.

To podporuje odporúčanie osvedčených postupov, aby si pacienti sami aplikovali silný nebolestivý (alebo blízko bolesti) TENS na mieste bolesti, či v okolí a aby si frekvenciu, šírku a tvar pulzov upravili podľa toho, čo je im najpríjemnejšie. TENS sa môžu používať podľa potreby, avšak existujú dôkazy o vyvinutí fyziologickej tolerancie.

TENS teda môžeme využívať za účelom úľavy od bolesti, podobne ako trenie, chladenie alebo zahrievanie kože. Jednou z výhod môže byť nastaviteľnosť elektrických charakteristík na vyvolanie širokej škály vnímaných pocitov pre boj s dynamickou povahou bolesti. To môže často znamenať aplikáciu „pokus-omyl“.

 

Zdroj:

JOHNSON, Mark I., et al. Efficacy and safety of transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) for acute and chronic pain in adults: A systematic review and meta-analysis of 381 studies (the meta-TENS study). BMJ open, 2022, 12.2: e051073. 

https://bmjopen.bmj.com/content/12/2/e051073.long?fbclid=IwAR1daptk-XWzNP5spLQ-wROwPNR9T5zYZhJ8aWhImNshNgzPHELOUcWoPnE