Strečing a jeho vplyv na silu

 Strečink a jeho vplyv na silu

Hneď na úvod je dobré spomenúť, že existujú rôzne druhy strečingu, ktoré (niektoré z nich) sú v štúdii rozlíšené.

Thomas a kol., 2022 vo svojej práci zhromažďujú informácie z 35 štúdií, skúmajúcich dopady niekoľkotýždňového strečingu (samostatne alebo v kombinácii s odporovým tréningom) na svalovú silu. Z týchto dát vyplýva, že by mohlo záležať na druhu strečingu a tiež jeho načasovaní.

Pri porovnávaní strečingu s kontrolnou skupinou sa javil pasívny statický strečing ako signifikantný. Ak teda „nič nerobíme“, táto forma strečingu môže pozitívne ovplyvniť svalovú silu. Malý pozitívny efekt mal aj strečing v podobe PNF. Tu boli výsledky veľmi nejednotné, plus pozorovaný pozitívny efekt by sa dal možno pripísať izometrickej časti cvičenia.

Je dobré spomenúť, že strečing pozitívne ovplyvnil iba dynamické testy, nie izometrické testy sily.

Využitie strečingu v kombinácii s odporovým tréningom väčšinou nemá negatívny efekt na silu. Nicméně existujú dáta, naznačujúce, že dlhodobo vykonávaný strečing pred výkonom môže mierne a krátkodobo znížiť silu. To by mohlo byť spôsobené fyziologicky relaxačným efektom, navodeným zvýšenou aktivitou parasympatiku. Naopak autori spomínajú jednu štúdiu, ktorá uvádza zvýšenie sily pri vykonávaní strečingu v iné dni než odporový tréning.

Inak strečing počas a ihneď po cvičení nemal negatívny, ani pozitívny vplyv na silu.

Využitie strečingu teda vo väčšine prípadov nemá negatívny vplyv na silu, prípadne iba krátkodobo. Určite nájdeme dobré aj menej dobré prípady jeho využitia a komunikovania. Snáď nám tento prehľad pomôže uceliť informácie. Ako v väčšine prípadov odporúčame prečítať si celú štúdiu tu:



Zdroj zde:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36525533/