Od (ne)vedomej ochrany chrbta k uvoľnenému pohybu

Obvykle se předpokladá, že pohyb (napríklad zdvíhanie bremien) a rôzne pozície súvisia s bolesťou dolnej časti chrbta (LBP). Napriek tomu vieme len málo o tom, ako ľudia chápu vzťah medzi LBP, pohybom a držaním tela. Na druhej strane však máme široký arzenál metód a postupov, ktoré často využívame na vyvolávanie strachu z nesprávneho držania tela.

Wernli a kol., 2022 nedávno zverejnili štúdiu, v ktorej viedli rozhovory s 12 ľuďmi s nespecifickou bolesťou chrbta (NSLBP). Rozhovory boli vedené pred a po 12-týždňovej fyzioterapii, konkrétne metódou Cognitive Functional Therapy (CFT).

Zistenia tejto štúdie poskytujú rámec pre pochopenie toho, ako ľudia vnímajú vzťah medzi pohybom, držaním tela a LBP pred a po zotavení.

Úvodné rozhovory a merania pohybu, držania tela a psychologických faktorov identifikovali vedomé a nevedomé ochranné správanie, ktoré súviselo s presvedčením o poškodení tkaniva, „správnom“ držaní tela, strachom z bolesti, emočným napätím a zmenou správania – „ochrana svojho poškodeného chrbta“.

Rozhovory a merania na konci programu odhalili zníženie bolesti u účastníkov po prijatí vedomejšieho, menej ochranného správania v pozíciách a pohybových vzorcoch, ako aj zlepšenie sebavedomia. Celú štúdiu odporúčame prečítať – má otvorený prístup.

Pozitívnym zistením je, že pacientov je možné úspešne edukovať a meniť ich predošlé presvedčenia o pohyboch, pozíciách a vnímaní bolesti.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ejp.2022?fbclid=IwAR0O7yEJOzPjt14_XuqGxjQiOuMAyJw491Fy_tTqHtWwmtXggn7xJ2em3bo