Konzervatívna liečba bolestivých stavov ramenného kĺbu je veľmi efektívny spôsob liečby. Množia sa výskumy, v ktorých je porovnávaná pohybová liečba impingement syndrómu a chronických bolestí ramenného kĺbu s aplikáciou kortikosteroidov do oblasti ramenného kĺbu. Tieto výskumy preukazujú, že v tomto prípade je pohybová liečba efektívnejšia než aplikácia kortikosteroidov.
Vyššiu úspešnosť dosahujú rehabilitačné postupy, kde je kladený dôraz aj na iné časti tela než len ramenný kĺb. Ramenný kĺb je totiž vždy ovplyvnený aj okolitými segmentmi tela, v tomto prípade napr. krčnou a hrudnou chrbticou.
Mintken et al. (2016) vykonal randomizovanú štúdiu s cieľom porovnať efektivitu cvičenia a cvičenia + mobilizácie a manipulácie krčnej a hrudnej chrbtice. Do dvoch skupín boli rozdelení ľudia trpiaci chronickou bolesťou ramenného kĺbu. Jedna skupina vykonávala zostavený cvičebný plán, druhá skupina rovnaký cvičebný plán a k tomu im boli pravidelne vykonávané mobilizácie a manipulácie krčnej a hrudnej chrbtice.
Výsledky: Pridanie mobilizačných a manipulačných techník krčnej a hrudnej chrbtice do cvičebných postupov objektívne neznížilo bolesť ani disabilitu pacienta, ale výrazne zlepšilo pacientov subjektívny pocit o efektivite a úspešnosti terapie, a tým zlepšilo celkovú efektivitu terapie.
Autor: Ondra fyzio_kriticky
Zdroje:
Mintken PE, McDevitt AW, Cleland JA, Boyles RE, Beardslee AR, Burns SA, Haberl MD, Hinrichs LA, Michener LA. Cervicothoracic Manual Therapy Plus Exercise Therapy Versus Exercise Therapy Alone in the Management of Individuals With Shoulder Pain: A Multicenter Randomized Controlled Trial. J Orthop Sports Phys Ther. 2016 Aug;46(8):617-28. doi: 10.2519/jospt.2016.6319. PMID: 27477473.