Mechanické zaťaženie chrbtice pri rôznych aktivitách

"To nerob, pre chrbticu je to príliš veľká záťaž a nemusí to vydržať." S podobnými radami sme sa už určite v minulosti stretli. Áno, sú prípady, keď je dobré zaťaženie chrbtice (mnohokrát krátkodobo) znížiť. Avšak všetkého veľa škodí, a to platí aj o nadmernej ochrane chrbtice, pre ktorú je jej zaťažovanie všeobecne prirodzené a prospešné.

Zaťaženie chrbtice a jej možné následky sa diskutujú už dlhé roky (tému sme rozoberali mnohokrát). Napríklad bolo preukázané, že kompresné sily v bedrovej oblasti u powerlifterov pri zdvíhaní 285 kg presahujú 15 000 N. Zatiaľ neexistujú odporúčania pre presné „optimálne“ zaťaženie chrbtice u športovcov. Schäfer a kol. (2023) u viac ako 200 športovcov (16 – 32 rokov, profesionálni športovci) skúmali, akým záťažiam chrbtica odoláva pri približne 600 fyzických aktivitách (vypočítané pomocou matematického modelu). Výsledky následne porovnávali s predchádzajúcimi klinickými štúdiami pre ich overenie.

Celkovým záverom je, že aktivity iniciované hornou časťou tela prinášajú nižšie hodnoty kompresie v porovnaní s aktivitami iniciovanými dolnou časťou tela. Vyššie hodnoty boli pozorované pri dynamických pohyboch, a napríklad pri behu záviseli od jeho rýchlosti. Výskoky, dopady a zmeny smeru pohybu vytvárajú veľké kompresné zaťaženie chrbtice v oblasti L4/L5, ktoré niekoľkonásobne presahuje telesnú hmotnosť jedinca.

Ak si vezmeme dáta z grafu a aplikujeme ich napríklad na jeden zápas basketbalu, futbalu alebo hokeja, zistíme, že chrbtica je schopná absorbovať obrovské záťaže. Kompresné zaťaženie namerané pri jednom zoskočení z 20 cm výšky bolo 8178 N, pri zoskočení z 60 cm bolo zaťaženie 11 500 N a najvyššia hodnota nameraná pri skoku do diaľky bola 12 500 N!

Chrbtica je veľmi robustná a schopná sa adaptovať na rôzne druhy záťaže!

Zatiaľ neexistujú presné odporúčania pre maximálne alebo optimálne zaťaženie chrbtice u profesionálnych športovcov v jednotlivých športoch. Tie by sa pravdepodobne museli odvíjať od viacerých faktorov. Zatiaľ teda môžeme pracovať s informáciou, že chrbtica je schopná sa pri postupnom zaťažovaní a dostatočnej regenerácii adaptovať na záťaž. Ako vždy, je však potrebné pristupovať ku každému jedincovi individuálne.

Podrobnejšie informácie nájdete v zdroji nižšie.

 

Zdroj:

SCHÄFER, Robin, et al. The Mechanical Loading of the Spine in Physical Activities. 2022.

https://link.springer.com/article/10.1007/s00586-023-07733-1#Tab2