O dôležitosti komunikácie vo fyzioterapii sme písali už skôr.
Túto tému sa snažíme ďalej pozorne sledovať. V novej štúdii sa opäť potvrdzuje jej sila, ktorá je, žiaľ, obojsmerná. Vedci skúmali jej vplyv na účastníkov prostredníctvom prehrania videa, ktoré obsahovalo buď nocebo (negatívny slovník), alebo kontrolný (neutrálny či pozitívny slovník).
Tento článok je veľmi zaujímavý pre české fyzio prostredie. Možno sa mýlim, ale aj sám vnímam armádu nocebo slovíčok, ktoré sa snažím počas komunikácie s klientom eliminovať. Avšak spomienka na „vyšetrovacie nocebo metódy“ nielen zo školy stále visí vo vzduchu. Autori v článku skúšali minutové video o bolesti chrbta. Nocebo verzia je však slabý odvar klasického vyšetrenia a komunikácie pri terapii, ktorú možno príliš zaujatým spôsobom vnímam u nás (teraz sa nechcem nikoho dotknúť, ale skôr hovoriť aj k sebe).
„Tak sa na vás pozrieme. No áno, píšem si predsunutie hlavy, protrakcia ramien, horný skrížený syndróm, elevácia pravého ramena, nesúmernosť bradaviek, anteverzia panvy, preťažené paravertebrálne svalstvo, oslabené bruško...“ alebo „zlý dychový stereotyp, zle zapojené svaly, zlý pohybový stereotyp...“ Asi by sme mohli pokračovať ešte dlho.
V spomínanom nocebo videu určite nájdeme pre porovnanie s Českom jazykovú bariéru a používajú oveľa menej noceba. Avšak podľa môjho zaujatého odhadu predpokladám, že človek, ktorý príde na komplexnú diagnostiku pohybového aparátu, si okrem letákov odnesie aj poriadnu dávku toho, čo je s ním všetko zlé.
Podrobnejšie ku štúdii:
Celkovo bolo skúmaných 169 účastníkov (82 v kontrolnej skupine), prevažne ženského pohlavia s vysokoškolským vzdelaním. Účastníci nemali bolesti chrbta a neboli z odboru fyzioterapie. Z etického hľadiska bol výskum vykonávaný iba na „zdravej“ populácii.
Výsledky tejto RCT naznačujú kauzálny vzťah medzi negatívnou komunikáciou fyzioterapeuta, zvyšujúcou mieru obáv a presvedčením, že ochorenie bude trvať dlhšie, a zvýšenou úzkosťou pacienta. Dôležité je tiež spomenúť, že tieto často škodlivé presvedčenia, ktoré pacient získa v rámci edukácie od fyzioterapeuta, u pacientov pretrvávajú a mnohokrát sa veľmi ťažko odstraňujú. Táto štúdia ukazuje, že slovná sugescia má silný vplyv na psychosociálne premenné, považované za signifikantné faktory pre rozvoj a pretrvávanie LBP. Výsledky by mali motivovať fyzioterapeutov, aby sa vyhýbali negatívnemu jazyku, ktorý podporuje očakávania voči svojim pacientom.
„Muskuloskeletálne stavy sú často popisované pomocou negatívnych slov a medzi fyzioterapeutmi je obmedzené povedomie o týchto kontextových faktoroch a ich využití pri liečbe.“
Autori tiež neočakávane zaznamenali, že nocebo komunikácia viedla účastníkov k presvedčeniu, že liečba bude úspešnejšia. To sa pravdepodobne stalo kvôli používaniu odbornej terminológie, ktorá mohla byť vnímaná ako prejav odbornosti, čo zvádzalo k dôvere v terapeuta a liečbu. Tieto zdanlivo protichodné účinky nocebo podmienky zdôrazňujú zložitosť vplyvu komunikácie fyzioterapeutov na očakávania pacientov a sú dôvodom na ďalší výskum.
Poďme sa spoločne zamyslieť, ktoré nocebo slovíčka používame najčastejšie a či by sa nedali nahradiť niečím pozitívnejším alebo neutrálnejším.
Zdroj:
LINSKENS, FG Fieke, et al. Negative language use of the physiotherapist in low back pain education impacts anxiety and illness beliefs: A randomised controlled trial in healthy respondents. Patient Education and Counseling, 2023, 107649.