Bolo zahrnutých sedem Cochrane Reviews, ktoré zahrnovali 103 štúdií (22 238 účastníkov). Prehľady uvádzali údaje o šiestich liekoch alebo skupinách liečiv: paracetamol, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), myorelaxanciá, benzodiazepíny, opioidy a antidepresíva. Autori nezistili žiadne silné alebo stredne silné dôkazy, že by niektorá zo skúmaných farmakologických intervencií poskytla výrazný alebo stredne silný účinok na intenzitu bolesti pri akútnej alebo chronickej LBP v porovnaní s placebom.
Pri akútnej LBP vedci našli stredne silné dôkazy, že NSAID a myorelaxanciá môžu mať čiastočný (malý) účinok na bolesť. Paracetamol a placebo nemali vo svojich účinkoch rozdiel (silné dôkazy). Zistilo sa tiež, že myorelaxanciá môžu zvýšiť riziko nežiaducich účinkov.
Pri chronickej LBP vedci našli dôkazy (nízka úroveň dôkazov), že NSAID a opioidy (rôzne úrovne dôkazov) môžu mať čiastočný (malý) účinok na bolesť. NSAID a placebo mali podobné nežiaduce účinky, zatiaľ čo opioidy môžu zvýšiť riziko nežiaducich účinkov.
Farmakologická liečba môže byť stále súčasťou liečby pacientov s LBP. Je však dôležité uvedomovať si jej prínosy a riziká, prípadne zvážiť možné nadužívanie.
Všetko podrobnejšie v otvorenej a práve vydanej štúdii: