Správne sedenie a držanie tela

Pozícia tela pri sedení je často diskutovanou témou medzi pacientmi, zdravotníkmi aj verejnosťou. Často sa stretávame s názorom, že bolesti chrbta sú spôsobené sedením, státím alebo „nesprávnym“ ohýbaním. Tieto tvrdenia však zatiaľ nemajú dostatočnú oporu vo výskume.

S týmto úvodom uvádzajú Diane Slater a kol. v roku 2019 v časopise Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy 7 bodov, ktorými by sme sa mali aktuálne riadiť:

1. Neexistuje jedinečná „správna“ pozícia: Napriek všeobecnému presvedčeniu o správnej pozícii neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že existuje jedinečná, optimálna pozícia, alebo že vyhýbanie sa „nesprávnym“ pozíciám zabráni bolestiam chrbta.

2. Rozdielne držania tela sú normálne: Existujú prirodzené variácie zakrivenia chrbtice, avšak neexistuje jedno konkrétne zakrivenie, ktoré by bolo výrazne spojené s bolesťou. Bolesť by teda nemala byť pripisovaná relatívne „normálnym“ zmenám.

3. Postura reflektuje přesvědčení a náladu:
Postura může nabízet pohled do lidských emocí, myšlenek a obrazu člověka. Některé pozice mohou být tzv. ochranné a mohou reflektovat obavy z nějakého zranění. Může být tedy užitečné pochopit důvod preferované pozice.

4. Zaujatie pohodlnej polohy je bezpečné:
Pohodlné polohy sa môžu líšiť u každého jednotlivca. Občasné menenie polôh, vrátane tých, ktorým sa vyhýbame, a zmena bežných pozícií, môže priniesť úľavu od symptómov.

5. Chrbtica je robustná a môžeme jej dôverovať:
Chrbtica je pevná a prispôsobivá štruktúra, schopná bezpečne sa pohybovať a byť zaťažovaná v rôznych polohách. Bežné odporúčania preto nemusia byť potrebné a môžu viesť k zbytočnému strachu

6. Sedenie nie je nebezpečné:
Sedenie dlhšie ako 30 minút v jednej polohe nie je nebezpečné a nie je potrebné sa mu vždy vyhýbať. Pohyb a občasná zmena polohy môžu byť prospešné a fyzická aktivita je dôležitá pre vaše zdravie.

7. Nerobiť všetko podľa tabuliek, ale individuálne (One size does not fit all):
Posturálny a pohybový screening nezabráni bolesti na pracovisku. Preferované štýly zdvíhania bremien sú prirodzene ovplyvnené meniacimi sa zakriveniami chrbtice a rady týkajúce sa zaujatí konkrétnej polohy alebo zapojenia stredu tela (core) nie sú podložené dôkazmi.

Zdroj:
https://www.jospt.org/doi/abs/10.2519/jospt.2019.0610