Ottawské pravidlá pre členok - pravidlá na zistenie nutnosti RTG snímku po distorzii členka
Zámerom vytvorenia tejto skupiny testov/pravidiel bolo, aby pacient po úraze členka nemusel byť automaticky vystavený zbytočnému ožiareniu (RTG) pre malý diagnostický prínos (pacienti s poranením členka tvoria približne 5 % všetkých pacientov, ktorí navštívia oddelenie urgentného príjmu, hoci menej ako 15 % z týchto pacientov má klinicky významné zlomeniny).
Validácia týchto pravidiel zahŕňala tisíce pacientov v štruktúrovanom programe s cieľom vytvoriť prísne pravidlá s výnimočnou výkonnosťou ako diagnostický test. Ottawské pravidlá boli v nasledujúcich rokoch ďalej preverované až po svoju doterajšiu korunováciu ako bezpečné, nákladovo efektívne a spoľahlivé pravidlá na posudzovanie poranenia členkov.
Použiteľnosť Ottawských pravidiel pre členok u detí vo veku 2-16 rokov bola potvrdená so 100 % senzitivitou pre významné zlomeniny členka a strednej časti chodidla.
V časopise BMJ Bachmann a kol. uviedli systematický prehľad 27 štúdií hodnotiacich zavedenie Ottawských pravidiel pre členok. Bola potvrdená takmer 100 % senzitivita s možným celkovým znížením počtu vykonaných röntgenových snímok o 30 - 40 %.
Samozrejme, nemala by sa podceňovať hodnota normálneho röntgenového snímku, ktorý poskytuje pacientovi aj klinikovi istotu. Ottawské pravidlá pre členok však poskytujú vysokú úroveň diagnostickej istoty aj pri absencii röntgenového snímku, čo pomáha pri rozhodovaní o možnostiach liečby a odporúčaní pre návrat k aktivite.
Tento a ďalšie desiatky testov nájdete zdarma v našej sekcii.
Zdroj: https://bjsm.bmj.com/content/37/3/194