(a) Trauma vedie k nocicepcii s aktiváciou mechanických receptorov v mieste traumy. Táto je prenášaná aferentnými nervovými vláknami (A delta a C vlákna) do dorzálneho koreňového ganglia (DRG) a do dorzálneho rohu miechy segmentálnym spôsobom. Signály bolesti následne vystupujú do mozgu, kde sa ďalej spracovávajú.
(b) Pri KRBS dochádza k patologickému spracovaniu bolesti v kortikálnych a subkortikálnych oblastiach mozgu.
(c) Sladenie spracovania bolesti s výstupmi z bazálnych ganglií na autonómne, endokrinné a motorické funkcie.
(d) Trauma a atrofia uvoľňujú DAMPs (molekulové produkty spojené s poškodením), ktoré sú zachytávané dendritickými bunkami, ktoré potom migrujú do regionálnej lymfatickej uzliny. Malý počet dendritických buniek prejde hrudným kanálom do krvného obehu.
(e) Za normálnych okolností sú dendritické bunky v lymfatických uzlinách udržiavané v stave imunitnej tolerancie inerváciou autonómneho nervového systému, najmä parasympatického nervového systému (PSNS), ktorý moduluje funkciu imunitných buniek prostredníctvom cholínergných protizápalových dráh. Autonómna nerovnováha (tj. v dôsledku zmenenej funkcie bazálnych ganglií a/alebo zvýšeného množstva cirkulujúcich katecholamínov a/alebo zníženého uvoľňovania parasympatika (PSNS)/vagového acetylcholínu) vedie k prechodu od imunitnej tolerancie k adaptívnej imunitnej odpovedi a imunitnej kaskáde, pri ktorej sa aktivujú T-bunky, B-bunky, dendritické bunky a makrofágy, ktoré uvoľňujú zápalové cytokíny (tj. TNFα, IL-1, IL-18).
(f) Tým sa spúšťa regionálna imunitná odpoveď s aktiváciou osteoklastov a monocytov a expanziou kolónií imunitných buniek, ktorá vedie k ďalšiemu sekundárnemu poškodeniu.
Text v tomto článku slúži skôr ako vodítko k aktuálnym informáciám pre tých, ktorí pracujú s ľuďmi s KRBS. Pre kompletné informácie odkazujeme priamo na zmieňovanú štúdiu z roku 2018, kde je všetko podrobnejšie opísané: