Nová hypotéza patofyziológie Komplexného Regionálneho Bolestivého Syndrómu (KRBS)

V posledných rokoch bolo dosiahnuté pokroku v dekódovaní diagnostických kritérií, ktoré sa naďalej upresňujú. Mnoho súčasných hypotéz na vysvetlenie tohto stavu je však skôr popisom pridružených nálezov, pri ktorých nebola jednoznačne stanovená kauzalita. Súčasné diagnostické kritériá zahŕňajú regionálnu bolesť, ktorá je neprimeraná pôvodnému traume, zmeny farby a teploty kože, edém, vazomotorické a sudomotorické zmeny, motorickú dysfunkciu a trofické zmeny.

Každý model tohto stavu by mal ideálne vysvetľovať nasledujúce skutočnosti:

  • Zvyčajne sa KRBS vyvinie iba u 0,5-2 % pacientov s úrazom/traumou.
  • Niektorí pacienti s KRBS nemajú v anamnéze žiadne trauma.
  • U každého pacienta sa môžu prejavovať iné príznaky, napr. teplá alebo studená končatina, edém, alodýnia, hyperalgézia, abnormálne potenie a zmeny na koži a nechtovej tkanine.
  • KRBS je všeobecne takmer obmedzený na končatinu (hornú alebo dolnú) a príznaky (najmä bolesť) pri chronicite často postupujú proximálne, často až k ramenu/boku, ale nie ďalej.
  • Aj keď sa KRBS javí ako neuropatická bolesť, väčšinou nereaguje na štandardnú liečbu neuropatickej bolesti.
  • Floridná dystónia môže byť u časti pacientov charakteristickým znakom KRBS a často nereaguje na liečbu.
  • Periférne príznaky KRBS v chronickej fáze ochorenia väčšinou slabnú a miznú, aj keď bolesť väčšinou zostáva.

V tejto štúdii z roku 2018 vychádzajú autori zo 182 zdrojov a prichádzajú so štvorkomponentovým modelom.

 
 

Navrhovaný model KRBS, znázornený ako časový priebeh homeostatických porúch:

  • trauma tkaniva (červená línia)
  • patologické spracovanie bolesti (modrá línia)
  • autonómna dysregulácia (zelená línia)
  • imunitná dysfunkcia (oranžová línia)

(U každého jedinca sa tieto štyri zložky môžu líšiť stupňom homeostatickej poruchy a relatívnym časovým priebehom aktivácie)

Grafické znázornenie celého procesu:

Imunitná odpoveď je riadená CNS.

(a) Trauma vedie k nocicepcii s aktiváciou mechanických receptorov v mieste traumy. Táto je prenášaná aferentnými nervovými vláknami (A delta a C vlákna) do dorzálneho koreňového ganglia (DRG) a do dorzálneho rohu miechy segmentálnym spôsobom. Signály bolesti následne vystupujú do mozgu, kde sa ďalej spracovávajú.

(b) Pri KRBS dochádza k patologickému spracovaniu bolesti v kortikálnych a subkortikálnych oblastiach mozgu.

(c) Sladenie spracovania bolesti s výstupmi z bazálnych ganglií na autonómne, endokrinné a motorické funkcie.

(d) Trauma a atrofia uvoľňujú DAMPs (molekulové produkty spojené s poškodením), ktoré sú zachytávané dendritickými bunkami, ktoré potom migrujú do regionálnej lymfatickej uzliny. Malý počet dendritických buniek prejde hrudným kanálom do krvného obehu.

(e) Za normálnych okolností sú dendritické bunky v lymfatických uzlinách udržiavané v stave imunitnej tolerancie inerváciou autonómneho nervového systému, najmä parasympatického nervového systému (PSNS), ktorý moduluje funkciu imunitných buniek prostredníctvom cholínergných protizápalových dráh. Autonómna nerovnováha (tj. v dôsledku zmenenej funkcie bazálnych ganglií a/alebo zvýšeného množstva cirkulujúcich katecholamínov a/alebo zníženého uvoľňovania parasympatika (PSNS)/vagového acetylcholínu) vedie k prechodu od imunitnej tolerancie k adaptívnej imunitnej odpovedi a imunitnej kaskáde, pri ktorej sa aktivujú T-bunky, B-bunky, dendritické bunky a makrofágy, ktoré uvoľňujú zápalové cytokíny (tj. TNFα, IL-1, IL-18).

(f) Tým sa spúšťa regionálna imunitná odpoveď s aktiváciou osteoklastov a monocytov a expanziou kolónií imunitných buniek, ktorá vedie k ďalšiemu sekundárnemu poškodeniu.

Text v tomto článku slúži skôr ako vodítko k aktuálnym informáciám pre tých, ktorí pracujú s ľuďmi s KRBS. Pre kompletné informácie odkazujeme priamo na zmieňovanú štúdiu z roku 2018, kde je všetko podrobnejšie opísané:

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306987718305668?via%3Dihub#f0025