Cvičenie ako kľúčový prvok rehabilitácie po výrone členku: Systematický prehľad a meta-analýza

Výron členku patrí medzi najčastejšie poranenia pohybového aparátu, najmä v oblasti športu. Akútny výron laterálneho členku, najčastejšie spojený s poranením predného talofibulárneho väzu (ATFL), môže viesť k dlhodobým problémom, vrátane opätovných zranení a chronickej nestability členku (CAI). CAI nielenže zvyšuje riziko ďalších výronov, ale taktiež prispieva k rozvoju posttraumatickej osteoartrózy. Nový systematický prehľad s meta-analýzou sa zameriava na to, či rehabilitácia založená na cvičení znižuje riziko opätovného výronu členka a aký vplyv má kvalita, obsah a objem cvičení na výsledky liečby.

Priemerná doba návratu k športu po laterálnom podvrtnutí členku sa pohybuje medzi 16 až 24 dňami. U značnej časti športovcov však dochádza k opakovaným zraneniam alebo iným dlhodobým problémom. Epidemiologické štúdie ukazujú, že výskyt opakovaných podvrtnutí členku u športovcov sa pohybuje v rozmedzí od 12 % do 47 %. Najvyššia miera opakovaných zranení je zaznamenaná v juniorskom basketbale (47 %), volejbale (46 %) a americkom futbale (43 %).

Chronická nestabilita členku (CAI) sa prejavuje opakovanými výronmi, pocitmi, že členok „vynecháva“, a subjektívnou vnímanou nestabilitou. Odhaduje sa, že až 40 % ľudí s výronom členka vyvinie CAI, čo môže výrazne prispieť k vzniku posttraumatickej osteoartrózy. Podvrtnutie členka má tiež značný ekonomický dopad, najmä kvôli zníženej fyzickej aktivite, poklesu produktivity a celkovému zhoršeniu kvality života.

Čo štúdia skúmala

Cieľom tejto štúdie bolo zistiť:

  1. Či rehabilitácia založená na cvičení znižuje riziko opätovného výronu členka v porovnaní s obvyklou starostlivosťou alebo žiadnou intervenciou.
  2. Či je účinnosť rehabilitácie ovplyvnená kvalitou, obsahom a objemom cvičenia.

Štúdia zahrnula 14 randomizovaných kontrolovaných štúdií s celkom 2182 účastníkmi. Boli porovnané rôzne typy cvičebných programov a ich vplyv na výskyt opätovných zranení, klinické výsledky a výsledky hlásené pacientmi.

Výsledky

Meta-analýza ukázala, že rehabilitácia založená na cvičení znížila riziko opätovného výronu členka o 40 % v porovnaní s obvyklou starostlivosťou. Prevalencia opätovných zranení v kontrolnej skupine bola 22 %, zatiaľ čo v cvičebnej skupine klesla na 16%. Tento rozdiel predstavuje významné zníženie rizika, ktoré je klinicky relevantné.

Napriek týmto pozitívnym výsledkom bol vplyv cvičenia na ďalšie premenné nejednoznačný. Napríklad výsledky týkajúce sa bolesti, svalovej sily, rozsahu pohybu a propriocepcie boli medzi jednotlivými štúdiami nekonzistentné. V niektorých štúdiách bolo zlepšenie výrazné, zatiaľ čo v iných neboli zaznamenané žiadne rozdiely medzi cvičebnou skupinou a skupinou s obvyklou starostlivosťou.

Ďalším dôležitým zistením bolo, že aktuálne neexistuje ideálny protokol, alebo objem tréningu, ktorý by sme mali používať.

Výsledky tejto štúdie potvrdzujú, že cvičenie je účinným prostriedkom na zníženie rizika opätovného podvrtnutia členka. Je však potrebné zdôrazniť, že budúci výskum by mal zahŕňať aj ďalšie premenné, ako je intenzita cvičenia a individuálne prispôsobenie programu pre daného športovca a to predovšetkým v záverečných fázach rehabilitácie. Výsledky tiež podčiarkujú význam zahrnutia kritérií pre progresiu rehabilitácie, ktorá by mala byť založená na konkrétnych klinických parametroch, ako je to pri iných muskuloskeletálnych zraneniach.

Záver

Rehabilitácia založená na cvičení je účinná pri znižovaní rizika opätovného výronu členka, ale súčasná literatúra neposkytuje jasný návod na optimálny protokol alebo objem cvičenia. Je potrebný ďalší výskum, ktorý by sa zameral na identifikáciu najúčinnejších premenných, vrátane intenzity, dĺžky trvania a špecifického obsahu cvičenia, aby bola zaistená čo najúčinnejšia rehabilitácia pre pacientov s akútnym výronom členka. Aj keď programy a postupy zatiaľ nie sú dokonalé, my sa vo svojej praxi môžeme snažiť o ešte lepšie výsledky a to aj vďaka sledovaniu najnovšej vedeckej evidencie, ktorá nás k týmto výsledkom posúva.

Ak Vás táto téma zaujíma podrobnejšie a chce sa zdokonaliť v diagnostike a rehabilitácii jedincov s podvrtnutým členkom, pozrite sa na náš on-line workshop TU.

Zdroj:

WAGEMANS, Jente, et al. Exercise-based rehabilitation reduces reinjury sledujúc akute lateral ankle sprain: A systematické review update with meta-analysis.PloS one, 2022, 17.2: e0262023.